مجله اینترنتی زیتونی یک شبکه خوشمزه!

چگونه سیگار را ترک کنیم

هاسپیتل-اپلیکیشن هوشمند مشاوره تلفنی با پزشک

اگر به فکر ترک سیگار افتاده اید، باید اهدافتان را به درستی تعیین کنید. با یک تصمیم قطعی و اراده قوی موفق می شوید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود با این چگونه همراه باشید.

۱
اولین قدم این است که تاریخی را که می خواهید ترک کنید مشخص کنید. بعضی از افراد یک روز خاص را برای این کار انتخاب می کنند؛ مثلاً اولین روز سال یا سالگرد ازدواج و یا روز تولد فرزندشان. از روزی که تصمیم به ترک گرفتید، سریعاً تاریخی برای این کار تعیین کنید. به این ترتیب انگیزه تان را بالا نگه می دارید و می توانید مراحلی که باید طی کنید را به درستی برنامه ریزی کنید.
۲
به خانواده، دوستان و همکاران تان بگویید که قصد دارید ترک کنید. مطمئناً آنها از شما پشتیبانی خواهند کرد و اگر افرادی که تشویق و حمایت تان می کنند برایتان مهم باشند مبارزه با محرک ها و چالش هایی که به سراغ تان می آیند ساده تر خواهد شد. مشورت با افرادی که خودشان سیگار را ترک کرده اند هم می تواند مفید باشد. مسلماً آنها تجربه های دست اول و نکته هایی را می گویند که کمک تان می کند.
۳
روند ترک سیگار بسیار دشوار است. بنابراین باید برای مبارزه با چالش هایی که طی روند ترک کردن با آنها مواجه می شوید، برنامه ریزی کنید. یک راه این است که موقعیتی را که در آن ممکن است دوباره هوس کنید که سیگار بکشید و همچنین نحوه ی مقابله با آن را تصور کنید و سپس سعی کنید با عوامل تحریک آمیز مبازره کنید. به عنوان مثال اگر قبلاً عادت داشتید که بعد از صرف نهار سیگار بکشید برای ترک این عادت و ساختن یک الگوی جدید برای خودتان، سعی کنید بعد از نهار کمی قدم بزنید.
۴
یک مرحله ی مهم همراه با پیش بینی کردن محرک ها این است که سیگار و هر محصولی که در ساخت آن از تنباکو استفاده شده است را از خانه، ماشین و محل کارتان دور کنید. حتماً و به درستی این کار را انجام دهید و نگذارید که هیچ کجا از دیدتان دور بماند.
۵
برای کمک گرفتن با دکتر یا پرستارتان صحبت کنید. شما اولین کسی نیستید که برای ترک سیگار به مشاوره نیاز دارد. مسلماً پزشک حرفه ای تجربه ی زیادی برای کمک به شما دارد. پزشک می تواند برای ترک سیگار به شما مشاوره بدهد. با مشاور در ارتباط باشید تا او نیز از شما حمایت کند و داروهایی برای کاهش میل به سیگار در اختیارتان بگذارد و اجازه ندهد که روند ترک سیگار را رها کنید.