۱۰ نوع آوری که گوگل را تبدیل به غول دنیای فناوری کرد

در طی ۱۰ سال اخیر گوگل به یکی از کمپانی‌های محبوب و پرطرفدار در دنیای فناوری تبدیل شده است. بسیاری از کاربران به محض شنیدن نام این شرکت ناخودآگاه به یاد آخرین جست‌وجوی خود در دنیای مجازی می‌افتند زیرا قدرتمندترین موتور جست‌وجوی اینترنت متعلق به این شرکت است و روزانه تقریباً ۶ میلیون کاربر با سرچ کردن سؤالات خود در گوگل جواب‌های خود را می‌یابند؛ اما سؤالی که شاید ذهن خیلی از کاربران را به خود مشغول کرده باشد این است که این شرکت چطور و با استفاده از چه نوع آوری هایی توانست رقبای خود را پشت سر بگذارد و به چنین جایگاهی در عصر اطلاعات و ارتباطات برسد؟

در ادامه مقاله ۱۰ نوع آوری جدید و خلاقانه‌ای که گوگل را به غول دنیای فناوری تبدیل کرد بیان شده است:

تکمیل خودکار (Autocomplete): اگر دقت کرده باشید به محض وارد کردن یک کلمه یا یک عبارت در موتور جست‌وجوی این شرکت، سریعاً پیشنهادهایی بر اساس جست‌وجوهای قبلی شما و دیگر کاربران به شما نشان داده می‌شود تا با دقت بیشتری بتوانید به پاسخ‌های خود در اقیانوس بی‌پایان وب‌سایت‌های اینترنتی دست یابید.

ترجمه (Translation):  گوگل ترنسلیت یکی از نوع آوری های گوگل است که هر روز بیش از یک میلیارد ترجمه را انجام می‌دهد. این سیستم قادر است ۸۰ زبان را به نحو مناسب و قابل قبولی ترجمه کند، برای استفاده از آن هم تنها باید عبارت خود را در کادر مربوطه وارد کنید تا ترجمه‌ی کلمه یا عبارت مورد نظر خود را درکسری از ثانیه تحویل بگیرید.

مسیر و ترافیک: کاربران می‌توانند در گوشی خود با تایپ عبارت ” How far is it to X ” که به معنای “چقدر با مکان X فاصله دارم ” است، سریعاً میزان فاصله و کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد مورد نظر را پیدا کنند.

جست‌وجوی جهانی: نتایج جست‌وجوی گوگل تنها شامل متن نیست بلکه ویدیو، تصویر، نقشه، برنامه‌ها و سایر موارد را نیز در خود جای داده است.

موبایل و صفحه نمایش‌های جدید: گوگل نه تنها در موبایل، تبلت و کامپیوترهای رومیزی در دسترس است بلکه در ساعت‌های هوشمند و عینک گوگل هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

جست‌وجوی صوتی (Voice search): جست‌وجوی متنی دیگر تنها راه یافتن پاسخ‌ها در گوگل نیست، هم‌اکنون می‌توانید به جای تایپ پرسش خود آن را با صدای رسا بیان کنید و جواب‌های خود را به سرعت و به ۳۸ زبان مختلف تحویل بگیرید.

فعالیت‌های مفید و سازنده: امروزه گوگل به یک دستیار شخصی برای اکثر کاربران تبدیل شده است زیرا به راحتی می تواند یادآوری‌های شما را ذخیره و ایمیل‌هایتان را بررسی و اسکن کند. با استفاده از اپلیکیشن های گوشی‌های هوشمند نیز کاربران می‌توانند متن‌ها و ایمیل‌های خود را به راحتی ارسال و دریافت کنند.

نمودار اطلاعات: برخی اوقات برای یافتن پاسخ عبارت مورد نظر خود نیاز نیست که ۱۰ لینک آبی رنگ در صفحه نتایج نمایان شود. به عنوان مثال با تایپ عبارت « رئیس جمهور آمریکا کیست ؟ » پاسخ سؤال شما در ابتدای صفحه و در بالای تمام نتایج دیگر نمایش داده خواهد شد.

نمایش اطلاعات مورد نیاز کاربران: اپلیکیشن های این شرکت می تواند وضعیت بسته پستی شما یا قرار ملاقات‌هایی که در جی میل یا Google Calendar تنظیم کرده‌اید را به شما یادآوری کند.

ارائه پاسخ قبل از طرح پرسش توسط کاربر: در حال حاضر گوگل می تواند اطلاعاتی نظیر وضعیت آب و هوا، رزرو هتل، آخرین مکانی که ماشین خود را پارک کرده بودید و بسیاری از اطلاعات اولیه و مهم را بدون طرح پرسش از طرف کاربران در اختیار آنان بگذارد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

برای فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *