مجله اینترنتی زیتونی

رنه بوری، عکاس چه گوارا درگذشت

هاسپیتل-اپلیکیشن هوشمند مشاوره تلفنی با پزشک

آژانس عکس مگنوم گفت، عکاس سوئیسی “رنه بوری” (René Burri) که برای عکاسی از پرتره‌های چه گوارا و پابلو پیکاسو به شهرت رسیده بود، روز دوشنبه در زوریخ در سن ۸۱ سالگی درگذشت. بوری که بین زوریخ و پاریس زندگی می‌کرد، از یک بیماری طولانی مدت رنج می‌برد.
“مارتین پار” (Martin Parr)، مدیر آژانس عکس مگنوم می‌گوید “او نه تنها یکی از عکاسان بزرگ پس از جنگ بود، بلکه یکی از سخاوتمندترین افرادی بود که من افتخار ملاقات با او را داشتم.” کار بوری برای مگنوم در سال ۱۹۵۶ آغاز شده و عکاسی از رویدادهای مهم سیاسی در سراسر جهان را پوشش داده بود.

در میان معروف‌ترین آثار او، پرتره یادبود از چه گوارا انقلابی، به هنگام سیگار کشیدن می‌باشد. هم‌چنین پرتره از فیدل کاسترو و صدها عکس از معمار لوکوربوزیه، و هنرمندان دیگر چون آلبرتو جاکومتی، ایو کلاین و پیکاسو از عکاسی‌های جاودان او هستند. او بعدها گفت که چه گوارا “مردی متکبر، اما جذاب بود … او مانند یک ببر در قفس بود.” و دوستان بوری گفتند که او چهار سال برای ترتیب دادن یک جلسه ملاقات با پیکاسو زمان گذاشت.

پس از تحصیل در مدرسه هنر و صنایع دستی زوریخ و قبل از پیوستن به مگنوم، بوری به عنوان دستیار فیلم‌بردار برای فیلم‌های والت دیزنی در سوئیس کار می‌کرد. اولین عکس او، که در سال ۱۹۴۶ انداخته شد، یعنی هنگامی که تنها ۱۳ ساله بود، یک شات از وینستون چرچیل موقع رانندگی در زوریخ در یک ماشین روباز بود.
او آرشیو برخی از عکس‌های خود، نزدیک به ۳۰۰۰۰ تصویر را به موزه د’الیزه در لوزان سپرد.