مجله اینترنتی زیتونی

آموزش آشپزی آنلاین آش رشته

دستور آشپزی آش رشته

هاسپیتل-اپلیکیشن هوشمند مشاوره تلفنی با پزشک

آش رشته یک پیش غذای خوشمزه سنتی ایرانی است که در هر سفره ایرانی قبل از غذا سرو میشود. آش رشته بدلیل داشتن حبوبات و سبزی بسیار مغذی است.

مـواد لازم آشپزی آش رشته

 

۱۵۰ گرم نخود

۱۵۰ گرم لوبیا چیتی

۱۵۰ گرم عدس

۱ کیلو سبزی آش

۴۰۰ گرم رشته آشی

۴ عدد پیاز متوسط

سیر به مقدار لازم

۲ قاشق غذا خوری نعناع خشک

۲ لیوان کشک غلیظ

۲ قاشق غذا خوری آرد سفید

روغن به مقدار لازم

نمک، فلفل و زرد چوبه به مقدار لازم

دستور پخت آش رشته

برای تهیه آش رشته ابتدا نخود و لوبیا چیتی را در آب بمدت ۴ ساعت خیس کنید و عدس را نیز در آب در ظرف جداگانه خیس کنید. سپس سبزی آش که شامل تره، جعفری، اسفناج، شوید و گشنیز است پاک کرده و خوب بشوئید و خرد کنید.

پیازها و سیرها را پوست کنده و خرد کنید و سپس با روغن جدا از هم سرخ کنید حال آب نخود و لوبیا چیتی را خالی کرده و در دیگچه بریزید و با نیمی از پیاز داغ و سیر داغ و زردچوبه و آب بگذارید بپزد و در نیم ساعت آخر عدس را نیز اضافه کرده و بگذارید خوب بپزد.

در یک قابلمه بزرگ کمی از پیاز داغ، زردچوبه و آب زیاد بریزید و بگذارید تا آب به جوش بیاید سپس سبزی آش که خرد کرده اید به آب اضافه کنید و بگذارید سبزی بپزد. حال نخود، لوبیا و عدس پخته شده را در آش رشته بریزید. ۲ قاشق آرد را در کمی آب سرد کاملا حل کنید و به آش اضافه نمائید و سپس رشته را به قطعات کوچکتر خرد کرده و در آش بریزید و مرتب هم بزنید، نمک و فلفل را نیز اضافه کنید و بگذارید نیم ساعت دیگر با حرارت ملایم بپزد و آش رشته خوب جا بیفتد.

در ظرفی کمی روغن ریخته و نعناع خشک را بمدت بسیار کم در روغن سرخ کنید. آش رشته آماده است. آش را در ظرفی بکشید و آنرا با کشک، نعناع داغ، پیاز داغ و سیر داغ تزئین و سرو کنید نوش جان.