مجله اینترنتی زیتونی یک شبکه خوشمزه!

لیست بهترین شرکت ها

مبتکرترین شرکت‌های جهان در سال ۲۰۱۵

هاسپیتل-اپلیکیشن هوشمند مشاوره تلفنی با پزشک

پایگاه اینترنتی اسکوپ که گواهی‌های ثبت اختراع و دعاوی قضایی شرکت‌ها را دنبال می‌کند، به تازگی فهرست مبتکرترین شرکت‌های سال جاری میلادی را منتشر کرده است. این آمار با توجه به ابتکارهای موفق هر شرکت ارائه شده است.

مطابق انتظار می‌توان اسامی غول‌های آمریکایی و شرق آسیایی را در فهرست مشاهده نمود. البته چند نام دیگر نیز در این رتبه بندی جای گرفته‌اند.

۱۵٫ شرکت ریکو
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۱۵۱۳ عدد

شرکت ریکو (Ricoh) در سال ۱۹۳۶ در توکیو تاسیس شد و در زمینه تولید پرینتر و دیگر محصولات اداری فعالیت دارد. درآمد سالانه این شرکت که تعداد کارکنان آن به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسیده نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار در سال است.

۱۴٫ شرکت تایوانی TSMC
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۱۶۰۸ عدد

شرکت صنایع نیمه‌هادی تایوان که به اختصار تی‌اس‌ام‌سی نامیده می‌شود، بزرگترین تولیدکننده مستقل و تخصصی محصولات نیمه هادی در دنیا است. شرکت تی‌اس‌ام‌سی در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده و بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال درآمد دارد. گفتنی است حدود ۳۷۰۰۰ نفر در این شرکت مشغول به کار هستند.

۱۳٫ جنرال الکتریک
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۱۶۴۳ عدد

جنرال الکتریک، شرکت خوشه‌ای آمریکایی است که در سال ۱۸۹۲ میلادی تاسیس شد و در زمینه انرژی فعالیت دارد. درآمد سالانه این شرکت حدود ۱۴۸ میلیارد دلار و تعداد کارکنان آن ۳۰۵ هزار نفر است.

۱۲٫ اپل
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۱۷۹۵ عدد

کسی نیست که با یادگار استیو جابز آشنایی نداشته باشد. اپل در سال ۱۹۷۶ تاسیس و حدود ۲۳۳ میلیارد دلار در سال درآمد دارد. تعداد کارکنان اپل ۱۱۵ هزار نفر است. این شرکت در زمینه تولید گوشی هوشمند و انواع تبلت فعالیت می‌کند و همواره جزو بهترین‌های بازار بوده است.

مبتکرترین شرکت‌های جهان در سال 2015

۱۱٫ اینتل
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۱۸۴۸ عدد

اینتل در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد و در زمینه تولید پردازشگر فعالیت می‌کند. درآمد سالانه اینتل بیش از ۵۵ میلیارد دلار و تعداد کارکنان آن نیز حدود ۱۰۶ هزار نفر است.

۱۰٫ پاناسونیک
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۲۲۱۳ عدد

پاناسونیک یکی دیگر از برندهای مشهور دنیا و یکی از غول‌های صنایع الکترونیکی جهان است. شرکت الکترونیکی ژاپنی پاناسونیک در سال ۱۹۱۸ توسط کونوسوکه ماتسوشیتا تحت نام «ماتسوشیتا» تاسیس شد و در طول سال‌های متمادی فعالیت در صنایع الکترونیک و مخابرات، امروزه در ردیف شرکت‌های بزرگ ژاپنی قرار دارد.

این شرکت در زمینه تولید انواع محصولات الکترونیکی نظیر دوربین و تلویزیون فعالیت می‌کند و درآمد آن سالانه به بیش از ۶۸ میلیارد دلار می‌رسد. گفتنی است تعداد کارکنان این غول صنعتی به حدود ۲۵۴ هزار نفر می‌رسد.

۹٫ مایکروسافت
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۲۲۲۵ عدد

مایکروسافت در سال ۱۹۷۵ میلادی توسط بیل گیتس و دوست دوران کودکی‌اش تاسیس شد. درآمد سالانه این شرکت بیش از ۹۳ میلیارد دلار در سال بوده و حدود ۱۱۸ هزار کارمند نیز دارد.

پرفروش‌ترین محصولات شرکت مایکروسافت، سیستم‌عامل «ویندوز» و نرم‌افزار «آفیس» است. شعار اصلی این شرکت نیز جالب است: «یک رایانه روی هر میز و در هر خانه که نرم‌افزارهای مایکروسافت را اجرا کند.» این دو محصول با سهمی حدود ۹۰٪ در سال ۲۰۰۳ برای مایکروسافت آفیس و در سال ۲۰۰۶ برای ویندوز جایگاه مهمی در بازار فروش محصولات کامپیوترهای شخصی و کامپیوترهای رومیزی پیدا کردند.

۸٫ سونی
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۲۲۸۷ عدد

سونی در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و در زمینه تولید وسایل الکترونیکی خانگی نظیر تلویزیون و گوشی هوشمند فعالیت دارد. درآمد سالانه شرکت سونی به حدود ۶۷ میلیارد دلار رسیده و بیش از ۱۳۱ هزار کارمند دارد. سونی از جمله برندهایی است که می‌توان به محصولاتش اعتماد کرد.

۷٫ توشیبا
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۲۴۵۰ عدد

توشیبا پیش از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۳۹ میلادی تاسیس شد. از جمله محصولات این شرکت می‌توان به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، قطعات الکترونیکی، سیستم‌های برقی، زیرساخت‌های شهری و صنعتی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، لوازم اداری و دفتری، ابزارهای روشنایی، تجهیزات نورپردازی و نیز ارائه خدمات لجستیکی اشاره کرد. درآمد سالانه توشیبا بیش از ۵۴ میلیارد دلار در سال و تعداد کارکنان آن نیز حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

۶٫ کوالکام
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۲۷۳۱ عدد

کوالکام  (Qualcomm)شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی آمریکایی است، که در ماه ژوئیه ۱۹۸۵ میلادی در سن دیگو ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. تولید پردازشگرهای قوی از جمله محصولات کوالکام است. گفتنی است درآمد سالانه کوالکام نزدیک به ۲۵ میلیارد دلار در سال و تعداد کارکنان آن نیز حدودا ۳۱ هزار نفر است.

۵٫ گوگل
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۳۰۳۱ عدد

گوگل یکی از جدیدترین اسامی این فهرست است که رسما از سال ۱۹۹۸ میلادی شروع به کار کرد. گوگل در زمینه‌های جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات سرمایه گذاری می‌کند و در این مدت به خوبی پیشرفت کرده است. درآمد سالانه گوگل به بیش از ۶۶ میلیارد دلار در سال رسیده و حدود ۶۰ هزار کارمند دارد.

۴٫ ال جی
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۳۵۳۹ عدد

ال جی در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد و عمده فعالیت آن تولید محصولات الکترونیکی خانگی نظیر تلویزیون، وسایل برقی آشپزخانه و گوشی هوشمند است. ال جی از مشهورترین برندهای دنیای الکترونیک است که درآمد آن سالانه نزدیک به ۱۴۳ میلیارد دلار است. حدود ۲۲۰ هزار نفر در شرکت ال جی مشغول به کار هستند.

مبتکرترین شرکت‌های جهان در سال 2015

۳٫ کانن
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۳۸۸۶ عدد

کانن شرکت الکترونیکی ژاپنی و چند ملیتی است که در تولید دوربین‌ها و تجهیزات جانبی عکاسی و تصویربرداری تخصص ویژه‌ای دارد. این شرکت در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و حدود ۲۹ میلیارد دلار در سال درآمد دارد. شرکت کانن حرف اول را در دنیای شگفت انگیز عکاسی می‌زند و حدود ۱۹۸ هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

۲٫ شرکت IBM
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۶۸۶۸ عدد

شرکت ماشین آلات بین‌المللی کسب و کار که با نام اختصاری آی.بی.ام شناخته می‌شود در سال ۱۹۱۱ میلادی تاسیس شد. این شرکت تولید کننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزار، ارائه دهنده خدماتی چون زیرساخت، میزبانی وب، فناوری نانو و رایانه بزرگ است. درآمد سالانه شرکت IBM نزدیک به ۹۲ میلیارد دلار در سال و تعداد کارکنان آن نیز ۳۷۹ هزار نفر است.

۱٫ سامسونگ
تعداد گواهی‌های ثبت اختراع در سال جاری میلادی: ۷۵۰۶ عدد

رتبه اول فهرست مبتکرترین شرکت‌های سال به شرکت سامسونگ رسید. این شرکت کره‌ای تقریبا در تمام صنایع الکترونیکی فعالیت می‌کند و در هر یک از آن‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. درآمد سالانه سامسونگ نزدیک به ۳۰۵ میلیارد دلار است. تعداد کارکنان این شرکت نیز حدود ۴۸۹ هزار نفر است که رقم قابل توجهی است.

گروه سامسونگ در سال ۱۹۳۸ توسط لی بیونگ چول در قالب یک شرکت بازرگانی تاسیس شد. این گروه در طول سه دهه نخست در حوزه‌های فناوری هوافضا، نساجی، ارائه خدمات بیمه، مبادلات اوراق بهادار و خرده‌فروشی فعالیت داشت و در اواخر دهه ۶۰ میلادی وارد عرصه الکترونیک شد.

منبع: BusinessInsider