مجله اینترنتی زیتونی

دستور تهیه آش غلغل | آشپزی آنلاین

هاسپیتل-اپلیکیشن هوشمند مشاوره تلفنی با پزشک

آش غلغل یکی از خوشمزه ترین آش های پر از حبوبات شوشتری ها  است که به خاطر لیموعمانی طعم ترشی مطلوبی دارد. اگر با خوردن حبوبات مشکل ندارید حتما این آش را امتحان کنید.

مواد لازم آش غلغل برای ۴  نفر

۵۰۰ گرم سرد ست گوساله

۱۰۰ گرم باقلای زرد

۱۵۰ گرم گند م پوست کند ه

۵۰ گرم برنج

۱۰۰ گرم نخود

۱۰۰ گرم  لوبیا چشم‌بلبلی

۱۰۰ گرم  لوبیا قرمز

۱۰۰ گرم عدس

به میزان د لخواه نعنا د اغ و سیرد اغ

به میزان لازم نمک، فلفل سیاه و قرمز و زرد چوبه

۱ ق س  لیمو عمانی پود رشد ه

۱ عد د  پیاز متوسط
طرز تهیه آش غلغل :

۱٫ ابتدا برنج و گندم را بعد از شست و شو، با مقداری آب داخل یک قابلمه بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید  تا برنج و گندم کاملا پخته و نرم شوند، سپس آن را کنار بگذارید.

۲٫ در یک قابلمه مناسب گوشت را با یک عدد پیاز و آب روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا کاملا بپزند. حالا حبوبات را که از شب قبل خیس کرده اید، به ترتیب اول نخود بعد لوبیا قرمز و سپس لوبیا چشم‌ بلبلی را به گوشت اضافه کنید. بعد از آنکه حبوبات نیم‌پز شدند، باقلا را همراه عدس اضافه کنیدتا کاملا پخته شوند. اکنون باید گندم و برنج پخته شده را به حبوبات اضافه کنید. بعد از آنکه تمام مواد خوب پخته شدند، آنها را با گوشتکوب خوب بکوبید تا نرم شوند.

۳٫ در این زمان در یک تابه مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. حالا زردچوبه و پودرفلفل ها را تفت دهید، سپس همراه نمک آنها را  به آش کوبیده شده اضافه کنید.

۴٫ گوشت پخته شده را  هم می توانید بکوبید و یا آن را ریش ریش کنید، سپس با آب گوشت، آن را  به آش اضافه کنید. در انتها پودر لیموعمانی را داخل آش بریزید و اجازه دهید تا آش جا بیفتد.

۵٫ در انتها آش را با فلفل، پودر لیمو عمانی، کمی نعنا داغ و سیر داغ تزیین کنید.