بایگانی دسته بندی ها: دانستنی ها

دانستنیها نشریه‌ای علمی-ترویجی است که از ۱۳۵۸ تاکنون به صورت دوهفته‌نامه منتشر می‌شود و نگاهی عامه‌پسندانه به حوزه‌های علم، فناوری، طبیعت و تاریخ دارد. مجلهٔ دانستنیها ابتدا با نام دانستنیها برای جوانان در سال ۱۳۵۸ توسط فرانه بهزادی منتشر شد. پس از چند شماره که با استقبال گستردهٔ مخاطبان روبه‌رو شد، نام مجله به عنوان کوتاهِ دانستنیها تغییر یافت. فرانه بهزادی دختر علی بهزادی بود که پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، مجلهٔ پرتیراژ سپید و سیاه را منتشر می‌کرد. مجلهٔ دانستنیها نخستین مجلهٔ دایرةالمعارفی تمام‌رنگی ایران است که به صورت علمی منتشر می‌شود.

دانستنی ها,دانستنی های جالب,دانستنی های علمی,دانستنی های پزشکی,دانستنی های عجیب,دانستنی های روز,دانستنی های جالب دنیا,دانستنی های ورزشی,دانستنی مفید,دانستنی های جالب ورزشی,دانستنی های عجیب روز,دانستنی های با حال,دانستنی های بازیگران,آخرین دانستنی ها,ورزش و دانستنی,دانستنی های خوب,دانستنیها,آخرین دانستنی های روز,دانستنی های امروز,دانستنی های زنانه,مجله دانستنی ها,دانستنی های قبل از ازدواج,دانستنی های زناشویی,دانستنی های ریاضی

دانستنیها

دانستنیهای مفید

۱۳ خاندانی که دنیا را اداره می‌کنند

طبق اصل تئوری توطئه، جمعیتی قلیل در جهان وجود دارند که بر اکثریت مردم حکومت می‌کنند. ردپای آن‌ها همه جا به چشم می‌خورد؛ از اقتصاد گرفته تا صنعت موسیقی. این قشر از جامعه عروسک‌گردان‌هایی حرفه‌ای هستند که سایرین را عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی خود می‌دانند و آن‌ها را به هر حالتی که مایل باشند، می‌رقصانند.
اداره دنیا
اداره دنیا

به گزارش هفته نامه چلچراغ، طبق اصل تئوری توطئه، جمعیتی قلیل در جهان وجود دارند که بر اکثریت مردم حکومت می‌کنند. ردپای آن‌ها همه جا به چشم می‌خورد؛ از اقتصاد گرفته تا صنعت موسیقی. این قشر از جامعه عروسک‌گردان‌هایی حرفه‌ای هستند که سایرین را عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی خود می‌دانند و آن‌ها را به هر حالتی که مایل باشند، می‌رقصانند.

شایعات حاکی از آن است که این گروه‌ها با مکاتب و فرقه‌های مرموز در ارتباط هستند و پیمان‌‌نامه‌های تجاری طلایی و مخفیانه‌ای داشته و برنامه‌های پنهانی را برای ایجاد نظم نو جهانی در سر دارند؛ این‌ها گروه اقلیت، ثروتمند‌ترین خاندان‌های جهان هستند.

سایه‌های سیاه قدرت بر نظم نوی جهانی
توده مردم تقریبا از این حقیقت نا‌آگاه‌اند که آزادی‌شان توسط عده قلیلی، روز‌به‌روز از آن‌ها گرفته شده و به قدرت این اقلیت حاکم افزوده می‌شود.

در رأس هرم نخبگان، ۱۳ خاندان به چشم می‌خورد که به انجمن ۱۳ معروف‌ هستند. این انجمن عامل پشت پرده بزرگ‌ترین وقایعی است که در دنیا اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان، دنیا کم‌کم به این حقیقت پی می‌برد که ۹۹ درصد از جمعیت جهان، تحت نظارت و کنترل این یک درصد نخبه اداره می‌شوند. انجمن ۱۳، کمتر از یک درصد از جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده و هیچ عضو خارجی را قبول نمی‌کند.

13 خاندانی که دنیا را اداره می‌کنند

براساس گفته‌ها، این خانواده‌های ممتاز به دلیل این‌که خود را از نوادگان خدایان باستان می‌دانند و جزو خانواده‌های سلطنتی به‌شمار می‌روند، حق سلطه بر جهان را به خود داده‌اند. این ۱۳ خاندان بد‌نام شامل خاندان‌های: روتشیلد، بروس، کوندیش (کندی)، مِدیچی، هانوفر، هابسبورگ، کروپ، پلانتاژنت، راکفلر، رومانوف، سینکلر (سنت کلر)، واربرگ و ویندسور هستند.

به جز این ۱۳ سلسله، خانواده‌های قدرتمند دیگری نیز وجود دارند که نام آن‌ها فعلا برای ما ناشناخته است. بی‌شک سلسله روتشیلد، قدرتمند‌ترین خاندان این فهرست محسوب می‌شود و ارزش دارایی‌های این خانواده حدود ۵۰۰ تریلیون دلار برآورد شده‌ است. این خاندان بیشتر قدرت خود را از راه امپراتوری بر سیستم بانک‌داری جهانی کسب کرده. موسسات مهمی که به‌سختی در تلاش‌ هستند تا نظام جدیدی را بر دنیا حاکم کرده و نسل بشر را برده خود کنند، شامل این موارد هستند:

 • ۱٫ موسسه شهر لندن (The City of London Corporation) (موسسه‌ای مالی که توسط روتشیلد اداره می‌شود) – این موسسه هیچ‌گونه وابستگی به دولت بریتانیا ندارد.
 •  ۲٫ صندوق ذخیره فدرال ایالات متحده (The US Federal Reserve) (موسسه مالی، بانک خصوصی و متعلق به روتشیلد‌ها) – این نهاد هیچ‌گونه وابستگی به دولت ایالات متحده ندارد.
 •  ۳٫ شهر واتیکان (آموزش تعالیم مذهبی و فریب‌دهی مردم با استفاده از استراتژی ایجاد رعب و وحشت در میان آن‌ها) – این نهاد هیچ‌گونه وابستگی به دولت ایتالیا ندارد.
 •  ۴٫ واشنگن دی.سی (استراتژی‌های نظامی، برنامه‌ریزی ذهن، مغز‌شویی و برنامه‌های کاهش جمعیت) – این نهاد هیچ‌گونه وابستگی به دولت ایالات متحده ندارد.

هر‌یک از این چهار موسسه‌ای که پیش‌تر نام برده شد، به‌‌عنوان نهاد‌هایی مستقل مشغول به کارند و تابع هیچ‌ قانونی جز قانون خود نیستند. بنابراین هیچ دادگاهی وجود ندارد که بتواند به تخلفات آن‌ها رسیدگی کند.

انجمن‌های مخفی متعددی در دنیا وجود دارد که زیر‌شاخه‌ این موسسات عظیم بوده و هر یک تحت نظارت یا متعلق به انجمن ۱۳ خاندان هستند. به تمام اعضای این انجمن‌های مخفی، به پاس خدماتشان، پاداش ارزشمندی اهدا می‌شود، اما این اعضا هیچ‌وقت به‌عنوان عضوی از ۱۳ خاندان محسوب نمی‌شوند.
این افراد حتی نمی‌دانند چه‌کسی رئیس آن‌هاست یا برنامه کلی این نهاد‌ها چیست، تنها وظیفه‌ای که دارند، پیروی از دستوراتی است که از بالا به آن‌ها داده می‌شود.

شست‌و‌شوی مغزی
آن‌ها چطور مغز ما را شست‌و‌شو می‌دهند؟ چگونه بدون‌ آن‌که متوجه باشیم، ذهن تک‌تک ما را تحت کنترل خود می‌گیرند؟

بزرگ‌ترین اسارتی که انجمن ۱۳ برای انسان‌ها ایجاد کرده‌اند، نظام آموزشی است. نظام آموزشی مدارس کاملا نسبت به گذشته تغییر کرده است، سیستم جدید به دانش‌آموزان دیکته می‌کند که بدون تفکر و به شکل طوطی‌وار، هر ‌آن‌چه را به آن‌ها آموزش داده می‌شود، به‌خاطر بسپارند، و بدون طرح هیچ‌گونه سوالی، تنها به دستورات عمل کنند.

حقیقت این است که اداره این سیستم آموزشی بسیار هزینه‌بر بوده و در عصر اینترنت، نظامی منسوخ‌شده به حساب می‌آید. چرا منسوخ‌شده؟ همه ما هر جا که باشیم، به‌راحتی به اینترنت دسترسی داریم و هر آن‌چه را بخواهیم بدانیم، خیلی راحت از طریق این شبکه جهانی خواهیم آموخت.

بااین‌حال، هم‌چنان هزینه‌های هنگفتی را صرف نظام آموزش و پرورش می‌کنیم، اما چرا؟ کاملا ساده است؛ نخبگان جهان به نسل آینده نیاز دارند، آن‌ها می‌خواهند فرزندان ما دنبال‌رو عقاید مشخصی بوده و چهار‌چوب ذهنی از پیش تعریف‌شده‌ای داشته باشند.

آیا می‌توان جلوی سلطه آ‌ن‌ها را گرفت؟
تا زمانی‌که نظم جدید جهانی در حال قوی‌تر شدن است، آینده نا‌مشخصی پیش روی ما خواهد بود. ما یا باید تسلیم و برده این نظام سلطه‌گر باشیم، یا با اتحاد و یکپارچگی علیه آن قیام کرده و این هرم قدرت را نابود کنیم. سوالی که همیشه در رابطه با سیستم برده‌داری آموزشی این انجمن مطرح بوده، این است که آیا این نظام، نظامی سست و بر پایه مجموعه‌ای از برنامه‌های آموزشی است، یا نظامی است که با ایجاد ترس از مجازات و حبس، مردم را مجبور می‌کند تا از آن پیروی کنند. البته تمام این پیش‌فرض‌ها درست به‌نظر می‌رسند، اما آن‌چه انجمن ۱۳ را حاکم جهان کرده، سیستم مالی آن است.

13 خاندانی که دنیا را اداره می‌کنند

بردگان پول
نظام مالی بدون آن‌که متوجه باشیم، ما را برده پول کرده است. طی یک روند همیشگی هر روز از ساعت هشت صبح تا شش بعدازظهر، بدون انگیزه سر کار خود حاضر می‌شویم و در محیط‌هایی یکنواخت و کسالت‌آور، وظایف تکراری خود را انجام می‌دهیم. تنها انگیزه‌ای که اکثر ما را مجبور می‌کند یک روز خسته‌کننده دیگر را آغاز کنیم، فیش حقوقی است که آخر هر ماه دریافت می‌کنیم. با‌وجود حجم زیاد کار، باز هم احساس می‌کنیم پول کافی نداریم، چون این سیستم ما را مصرف‌گرا و حریص‌تر کرده.

مشکلات و شرایط نا به‌سامان جوامع، در‌نتیجه ثروت‌اندوزی‌ این گروه اقلیت حاصل شده: آن‌ها از جنگ، بیماری‌، منابع کره زمین، برده‌داری و شرایط غیر‌انسانی محیط‌های کار، سود‌های کلانی به جیب می‌زنند. پول، رهبران ما را فاسد کرده و نظام سلطه‌گر، انسانیت را از طریق پول به قهقرا برده است.

آیا ما دیگر به این سیستم مالی وابسته هستیم؟ خیر، مادر زمین بابت استفاده از منابعش پولی از ما دریافت نمی‌کند، در عین حال نیز به فناوری‌هایی دست‌ پیدا کرده‌ایم که روزانه و بدون زحمت، این منابع را از دل زمین استخراج می‌کنیم.

راه‌حل چیست؟
حتما راه‌حل‌هایی وجود دارد، اما هنوز به‌طور قاطع راه‌کار ثابتی در‌نظر گرفته نشده. ذهن بی‌نظیر ما هم‌چنان به دنبال بررسی راه‌حل‌های احتمالی برای غلبه بر اقتصاد منابع‌محور است. این مسئله، برای چندین دهه موضوع بحث دوست‌داران محیط زیست بوده است. آقای ژاک فرسکو از‌جمله افرادی است که به‌طور جدی به این مسئله پرداخته.

او طراح و مهندس فوق‌العاده‌ای است که بیشتر عمر خود را صرف طراحی سازه‌هایی کرده که برای آینده بشر و محیط زیست به‌صرفه‌تر هستند. او پیشنهاد ساخت اِکوسیتی‌ یا بوم شهر‌هایی را داده که بر اساس اصول پایه بوم‌شناسی (اکولوژی) ساخته می‌شوند. دغدغه ساکنان اکوسیتی‌ها، به حداقل رساندن مصرف انرژی است.

اشخاص دیگری نیز وجود دارند که در پی راه‌کاری هستند تا به کمک آن، سلطه پول بر اقتصاد را از بین ببرند و شرایطی را مهیا کنند که انسان بتواند از نهایت پتانسیلش بهره ببرد.

حال باید دید که آیا انسان‌ها حاضرند برای آینده و آزادی خود به پا خیزند، یا ترجیح می‌دهند تنها نظاره‌گر سایه‌افکنی نظم جدید جهانی باقی بمانند.

۵ راز شبکه‌های اجتماعی برای کارآفرینان

برای موفقیت در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی باید با راز شبکه‌های اجتماعی آشنا باشید. هر چند این رازها برای متخصصان پرتجربه پوشیده نیست اما شما به عنوان یک تازه کار ممکن است با اصول آن‌ها آشنایی نباشید. اما جالب است بدانید که با آشنایی و عمل به این رازها در مدیریت استراتژیک شبکه‌های اجتماعی خود به موفقیت‌های بزرگی دست خواهید یافت.
معمولا افراد کم تجربه به اشتباه، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی را صرفا انتشار چند مطلب و عکس ساده در شبکه‌های اجتماعی تصور کنند. اما در عمل اصولی فراتر از این برای استراتژی شبکه‌های اجتماعی مورد نیاز است.
شبکه اجتماعی خوب، عملکرد تاثیرگذاری داشته و رابطه عمیقی با مخاطبان برقرار می‌کند. از سوی دیگر نیز معمولا کسب و کارها با ارائه خدمات و محصولات مناسب، کیفیت زندگی افراد را بهبود می‌بخشند. از این رو شبکه‌های اجتماعی نیز باید به سمت افزایش کیفیت زندگی مخاطبان پیش روند. در ادامه چند مورد مهم از راز شبکه‌های اجتماعی را برایتان گردآوری کرده‌ایم. با عمل کردن به این رموز می‌توانید مزیت رقابتی منحصر به فردی در میان رقبای خود کسب کنید.
راز شبکه‌های اجتماعی
راز شبکه‌های اجتماعی

۱) شناخت کامل کسب و کار

بیشتر بازاریابان شبکه‌های اجتماعی یک اصل مهم را نادیده می گیرند. این اصل مهم داشتن شناخت کامل از کسب و کار است. بازاریابان شبکه‌های اجتماعی باید نقاط ضعف و قوت و چشم انداز مطلوب کسب و کار مورد فعالیت خود را شناسایی کنند. داشتن شناخت کاملی از نقاط ضعف و قوت، نه تنها در شبکه‌های اجتماعی، بلکه همه جنبه‌های کسب و کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای موفق شدن در شبکه‌های اجتماعی، باید نکات زیر را شناسایی و تحلیل کنید:

 •     هدف از عضویت در شبکه‌های اجتماعی
 •     شناسایی مخاطبان هدف
 •     شناسایی محتوای جالب و جذاب برای این مخاطبان
 •     شناسایی زمینه‌هایی که در آن مهارت کافی دارید.
 •     شناسایی روش‌های تولید محتوا، به صورتی که متناسب با شخصیت، فرهنگ و ظرفیت اعضای تیم شما باشد.

پس از ارزیابی این موارد، امکان راه اندازی یک پیج در رسانه‌های اجتماعی و برنامه ریزی برای تولید محتوا، میسر خواهد بود. اگر نکات گفته شده بررسی نشوند، شیوه‌های شما مشابه بسیاری از رقیبانتان خواهد بود که کورکورانه از الگوی شبکه اجتماعی سایر شرکت‌ها را پیروی می‌کنند. اما با شناخت درست از کسب و کار می‌توان اشتراکات زیادی بین نکات قوت شرکت و خواسته مشتریان ایجاد کرد.

۲) برنامه ریزی برای تولید محتوا

فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی باید مشابه و هم راستا با سایر جنبه‌های کسب و کار باشد. لازم به ذکر است که معمولا در قسمت‌های عملیاتی، یک فرآیند مشخص برای ارائه محصول یا خدمات انجام می‌گیرد. در امور مالی نیز یک برنامه سالانه جامع تعریف می‌شود و بازرسی‌های روزانه و هفتگی برای صورت‌های مالی انجام می‌گیرد. در قسمت فروش نیز اهداف و برنامه‌های اجرایی به منظور رسیدن به موفقیت تعریف می‌شوند.

برای موفقیت در شبکه‌های مجازی باید برنامه‌ریزی و مقاصد معینی تعریف شود. اولین قدم قبل از شروع فعالیت در شبکه‌های مجازی و استخدام تیم بازاریابی شبکه اجتماعی، تبیین برنامه سالانه و ساز و کاری برای تحلیل آمار شرکت می‌باشد.

برای تولید محتوای سالانه نیر باید برنامه‌ریزی انجام گیرد. شیوه‌ی تولید محتوا نیز باید مشخص شود. همچنین باید پلانی برای زمان‌بندی به اشتراک گذاری محتوا، تعریف شود. این اطلاعات از طریق ابزارهای بازاریابی اتوماتیک به راحتی بدست می‌آیند.

برای موفقیت استراتژی بازاریابی خود باید روند بازاریابی شبکه اجتماعی خود را تحلیل کنید. آمارهای مختلف را با هم مقایسه کنید. بازخوردهای مثبت را شناسایی کرده و کسب وکارتان را در این مسیر پیش ببرید.

۳) تعامل سازنده

نظراتی را که مخاطبان زیر پست‌های کسب و کار شما قرار می‌دهند، جدی بگیرید. این نکته را می‌توان راز شبکه‌های اجتماعی دانست زیرا راهی برای تعامل سازنده با مخاطبان می‌باشد. از سوی دیگر نیز سعی کنید به نظرات مخاطبان در شبکه‌های مجازی، شخصا پاسخ دهید. هر چند این کار زمان و نیروی زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، ولی تاثیر خیلی زیادی در موفقیت کسب و کار دارد.

علایق مخاطبانتان را شناسایی کنید. برایشان ایمیل‌هایی در حوزه کسب و کار ارسال کنید. به یاد داشته باشید که اختصاص زمان کافی برای تعامل سازنده با تک تک مخاطبان، برند شما را محبوب‌تر خواهد کرد.

۴) مسیریابی برای رسیدن به موفقیت

پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی خود را به صورت سالانه و ماهانه بررسی کنید و پست‌هایی که در شبکه اجنماعی بیشترین بازخورد را داشته‌اند شناسایی کنید. دانستن اینکه چه محتوایی مناسب با کسب و کار شماست، استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما را تقویت می‌کند. شناسایی روش تولید محتوا و پست‌هایی که بیشترین استقبال را داشته اند، به شکل مداوم تکرار کنید. سعی کنید از انتشار محتوا و مطالبی که بازخورد مثبت زیادی نداشته‌اند نیز خودداری کنید. با انجام این کار، عملکرد سالانه شما رفته رفته بهبود خواهد یافت.

۵) برقراری تماس تلفنی

حداقل برای یک بار در سال هم که شده به پایگاه داده مشتریان سر بزنید. و با مشتریان وفادار خود تماس تلفنی برقرار کنید. از آنها بخواهید صفحه شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند. پست‌های شما را در صفحه شخصی خود به اشتراک بگذارند. با انجام این عمل، تعداد زیادی از مشتریان که عضو مخاطبان شبکه اجتماعی شما نیستند نیز شناسایی می‌شوند. با این روش آنها به مخاطبان شما افزوده می‌شوند و به اعضایی فعال تبدیل می‌شوند. به یاد داشته باشید که پرسیدن کلید موفقیت است و به توسعه شبکه اجتماعی کسب و کارتان کمک زیادی خواهد کرد. جالب است بدانید که این راز شبکه‌های اجتماعی، بسیار هوشمندانه است. با عمل کردن به این راز شبکه‌های اجتماعی خدمت‌رسانی به مشتری، مدیریت فروش و توسعه شبکه اجتماعی در کنار هم محقق می‌شوند.

کارآفرینان برتر، برای رسیدن به رویاهایشان چه کردند؟

نه تنها موفقیت اتفاقی نیست، بلکه هیچ گاه بدون از خود گذشتگی هم امکان پذیر نیست. کارآفرینانی که امروزه به موفقیت فوق العاده‌ای رسیده‌اند،‌ راه‌های پیشرفت و موفقیت‌شان را با ما در میان می‌گذارند. در این مطلب کارآفرینان موفق درباره بعضی از کارهایی که لازم است تا رویاها به واقعیت بپیوندند صحبت می‌کنند.
کارآفرینان برتر
کارآفرینان برتر
1- من از سرگرمی‌هایم گذشتم
گرنت کاردن، کارشناس فروش برتر

یک امپراطوری واقعی املاک به ارزش ۵۰۰ میلیون ساخته و نویسنده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز به نام «وسواس داشته باشید یا معمولی بمانید» است.

« قبل از سال ۲۰۰۸ هفته‌ای سه‌بار گلف بازی می‌کردم. تمرکز را از دست داده بودم. حواسم به مسایل دیگری پرت شده بود و به خودم مغرور شده بودم. به افتخارات گذشته تکیه کردم و خانواده‌ام را در خطر انداختم. تصمیم گرفتم برروی کار و درآمدم متمرکز شوم، حتی اگر به قیمت گلف بازی نکردن یا به خطر افتادن موقعیت اجتماعی‌‌ام باشد. هیچ اشکالی ندارد اگر سرگرمی و خوش‌گذرانی امروزتان را فدای آزادی فردا بکنید. من خودم را مجبور کردم از تفریحاتم بگذرم. هر روز از خودم می‌گذشتم و کارهایی را انجام ‌می‌دادم که شاید نمی‌‌خواستم، اما به هر حال برای رسیدن به آینده بهتر آن‌ها را انجام می‌دادم.»
2- من تا پنی آخر پولم را خرج کردم
یولی زیو، موسس و مدیر عامل استایل کوالیتیشن

او یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان آمازون و پیشگام در بازاریابی تاثیر‌گذار است. یولی مهاجری بنیان‌گذار بود که تجارت خود را از صفر شروع کرد و به میلیون رساند.

«برای من تقریبا دو سال طول کشید تا ایده‌ام را به یک تجارت تبدیل کنم. باید انتخاب می‌کردم که به بازار کار برگردم یا آخرین شانس را به تجارتم بدهم. آن موقع من ۴۰۱ هزار دلار از آخرین کارم داشتم که تنها دارایی‌ام بود و می‌توانستم با آن، چند ماه دوام بیاورم. صرف کردن آخرین پنی‌هایم برای شرکت و تجارتم ترسناک بود، اما دست برداشتن از رویاهایم ترسناک‌تر به نظر می‌رسید. در طول آن چند ماه‌، من یک شراکت درآمدزا با مجله «ال» آغاز کردم. این از خودگذشتگی باعث شد به توانایی‌های خودم اعتماد کنم و به سمت موفق شدن گام بردارم.»

کارآفرینان برتر جهان برای رسیدن به رویاهای‌شان چه کرده‌اند؟
3- یک سال دور از خانواده‌‌ام زندگی کردم
جان هانا، مدیر عامل گروه فیرچایلد

جان مدیر یک موسسه راهنمای سرمایه‌گذاری است و کتاب پر فروش «راه ثروتمند شدن» هم تالیف اوست. «زمانی بود که من و همسرم نمی‌توانستیم اجاره خانه را پرداخت کنیم. پس تصمیم گرفتیم همسرم با خواهرش و من با مادرم زندگی کنم. در واقع ما همدیگر را ترک نکردیم و فقط تا وقتی که من روی پای خودم بایستم، جدا از هم زندگی می‌کردیم. اخیرا پسرم که حالا ۲۵ ساله است این موضوع را به من یادآوری کرد. به او توضیح دادم آن کار برای این که تجارتم را بسازم و زندگی‌ای که لیاقتش را دارد به او بدهم، ضروری بود. پسرم امروز در شرکت من کار می‌کند و این نتیجه و پاداش سختی‌های گذشته است. برای من دوری از خانواده در آن یک سال اصلا آسان نبود اما می‌دانستیم این از خود گذشتگی ارزشش را دارد. اگر امروز ثروتمندیم به خاطر این‌ست که من کاری انجام دادم که باید برای ساختن رویایم انجام می‌دادم.»

4- سبک زندگی‌ام را ساده کردم
تام شیا، مدیر ارشد Crimcheck که یک موسسه بررسی پیشینه و تایید اعتبار است.

« در طول سال‌های اولیه ساختن بدنه یک بنیاد مالی من و همسرم خانه‌مان را ترک کردیم. به زیر زمین خانه خانواده همسرم اسباب‌کشی کردیم و خانه خودمان را اجاره دادیم. ما تقریبا با ده درصد درآمد زندگی می‌کردیم و نود درصد آن صرف گسترش تجارت‌‌مان می‌شد. در مراحل اولیه کارآفرینی‌، می‌توانید سبک زندگی ساده‌ای داشته باشید یا ثروت. اما هر دو را نه! ما انتخاب کردیم که ساده زندگی کنیم تا ثروت و دارایی بسازیم و اجازه دادیم گذشت زمان تلاش‌های ما را جمع و ترکیب کند. تصور کنید با کنار گذاشتن ۲۵ یا ۵۰ یا حتی ۹۰ درصد از درآمد خود برای سرمایه‌گذاری روی تجارت‌تان، پنج سال بعد کجا خواهید بود. این همان کاری است که ما کردیم و با وجود همه سختی‌هایش، می‌ارزید.»

5- من از زمان گذشتم.
جوکاکاتی، بنیان‌گذار و رییس سنترال

« شغل من به عنوان بنیان‌گذار و ریاست شرکت، تمام وقتم را می‌گیرد، اما انجمن لوسمی و لنفوم از من خواست که برای تحقیقات سرطان خون به آنها کمک کنم، این یعنی پذیرفتن یک تعهد بزرگ و صرف زمان و منابع و انرژی. سرطان همه جا هست و بر همه تاثیر می‌گذارد. مادربزرگ من که یک مهاجرسوری بود همیشه می‌گفت اول خانواده. من این کار خیر را به عنوان عضوی از خانواده‌ام پذیرفتم و به همین خاطر زمان زیادی را صرفش کردم و برای دنبال کردن رویاهای خیریه‌ام از تجارتم فاصله گرفتم.»

خواص خاکشیر این دانه ی شگفت انگیز

همه ی ما با شربت خاکشیر خاطره های زیادی داریم. چه برای درمان دل درد های کودکانه هایمان، هم برای گرمازدگی های در سفرمان و هم برای خنک شدن در تابستان از شربت خاکشیر زیاد استفاده کرده ایم.
طریقه و میزان مصرف خاکشیر:

خیسانده:

خاکشی را در آب سرد برای چندین ساعت بخیسانید و میل کنید.

جوشانده:

خاکشی را به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن مخلوط را میل نمایید.

ضماد:

برای رفع زخم، جراحات و رفع ورم ها، خاکشی را کوبیده و به صورت ضماد درآورید. ضماد به صورت موضعی مورد استفاده خواهد بود.

خواص خاکشیر,خاکشیر,خاکشیر,خاکشیر,خاکشیر,خاکشیر
خواص خاکشیر
خاکشیر و لاغری (نسخه درمانی برای لاغر شدن)

یکی از خواص مهم خاکشیر کمک به خوب کار کردن دستگاه گوارش است، به این ترتیب که، خاکشیر یخ مال در آب سرد به دلیل اینکه کیفیت قابض پیدا می‌کند و یک داروی ضد اسهال است، اما خاکشیر در آب جوش به دلیل اینکه لینت را افزایش می‌دهد، یک داروی ضد یبوست است.

برای رژیم لاغری با خاکشیر، بایستی یک قاشق غذاخوری خاکشیر را بشویید و در یک لیوان آب ولرم حل کنید، به آن مقداری شکر یا نبات سفید اضافه کرده و هر روز صبح ناشتا، آن را بنوشید و این کار را مدتی ادامه دهید. خواهید دید بسیاری از مشکلات گوارشی شما بر طرف شده، باعث کاهش وزن و لاغری بدن به مرور زمان و رسیدن به وزن ایده‌ال خواهد گردید، ضمن اینکه از خواص فراوان خاکشیر بر سلامت و تندرستی بدن نیز بهره‌مند خواهید شد.

خاکشیر و چاقی (نسخه درمانی برای چاق شدن)

خوردن خاکشیر با شیر صبح ناشتا معده را تقویت نموده و اشتها را زیاد می‌کند و به درمان لاغری و افزایش وزن کمک می‌کند. به این ترتیب می‌توانید با نوشیدن این خاکشیر صبح ناشتا به درمان لاغری و افزایش وزن خود به مرور زمان کمک کنید. به اعتقاد درمانگران درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌شود، بنابراین افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند.

نحوه مصرف خاکشیر با آب داغ و عسل

دو قاشق غذاخوری خاکشیر را با یک لیوان آب­جوش مخلوط کرده و درب آن را بگ بعد از ده دقیقه بگذارید و آن را بنوشید و مدتی به این کار مداومت کنید. این کار در درمان یبوست نقش اساسی ایفا می کند. ده دقیقه قبل از نوشیدن، مقداری عسل به آن بزنید.

بخور خاکشیر برای درمان سرخک و آبله مرغان

مصرف شربت خاکشیر در کودکان مبتلا به سرخک و آبله مرغان، باعث کاهش حرارت درونی و خارش برون ریزی های پوستی در آنها می گردد. این شربت روزانه ۳-۴ لیوان خورده شود. برای رفع خارش و سوزش پوست کودک در این بیماری ها، خاکشیر را بر روی زغال ریخته و با دود حاصله، بدن کودک را بخور دهید.

نحوه مصرف خاکشیر با سکنجبین (مخلوط با آب سرد)

در این حالت از قبل خاکشیر را می شوییم و سپس به ترکیب سکنجبین و آب سرد اضافه می کنیم. کیفیت خاکشیر در این حالت دفع کنندگی عالی صفرای کبد است. (خاکشیر ۲- ۳ قاشق غذاخوری و سکنجبین ۳- ۴ قاشق غذاخوری با آب سرد)

نحوه مصرف خاکشیر برای ضد صفرا

 •     با شربت آبلیمو (با کمی شکر شیرین شده)
 •     با آب هندوانه

مصرف خاکشیر و درمان عفونت

خاکشیر را سوزانده و از دود حاصل از آن به صورت موضعی برای ضد عفونی و همچنین تسکین درد دندان استفاده می کنیم. حتی برای زخم های عفونی نیز می توان از این حالت خاکشیر بهره برد.

نحوه مصرف خاکشیر برای بهبود جوش صورت

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه‌تره و عرق کاسنی ترکیب خوبی برای درمان جوش‌های صورت است. برای استفاده از این مخلوط کافی است یک استکان از هر یک از عرق‌های گیاهی شاه‌تره و کاسنی را با هم مخلوط کرده و آن را با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنید.

 •     این نوشیدنی برای درمان گرفتگی صدا هم استفاده می شود
 •      مدت درمان با این نسخه دست‌کم ۳ هفته است

نحوه مصرف خاکشیر و کنترل فشار خون

برای این منظور کافی است یک لیوان خاکشیر را به‌ خوبی بکوبید و آن را به‌صورت پودری نرم درآورید، سپس در ظرفی ریخته و به مرور به آن آب اضافه کنید تا خمیری یک دست به دست آید.

می‌توانید در هفته یک تا دوبار این مرهم را روی پاهایتان بمالید و شب تا صبح با آن بخوابید. این مرهم به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید فشارخون خود را کنترل کنید. بهتر است نوبت اول استفاده از خمیر در طول روز باشد.

نحوه مصرف خاکشیر و دفع سنگ کلیه

برای تهیه این نسخه خانگی کافی است ۳ قاشق غذا خوری ترنجبین را در یک لیوان آب به‌ مدت ۵ ساعت خیسانده و پس از این مدت آن را صاف کنید. سپس ترنجبین صاف کرده را با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و آن را میل کنید. نوشیدن این مخلوط به‌صورت روزانه به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند.

شربت خاکشیر و رفع بوی بد دهان

به این منظور، ترنجبین را به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب خیس کنید و پس از صاف کردن آن را با یک تا ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کنید. این نوشیدنی را هر روز عصر یک لیوان از شربت ترنجبین و خاکشیر را بنوشید.

بهبود لک‌ها با خاکشیر

ترنجبین را ۵ ساعت در آب بخیسانید و صاف شده آن را با ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کرده و میل کنید. افرادی که از این ترکیب به‌صورت روزانه و مستمر به‌مدت ۳ هفته استفاده کنند بعد از مدتی با روشنی پوست و از بین رفتن لک‌های صورت و پوستشان روبه‌رو می‌شوند.

نحوه مصرف خاکشیر و عسل برای رفع دل ضعفه

برای تهیه آب عسل باید یک لیتر آب و یک کیلو عسل را با هم بجوشانید. بعد از مدتی که این ترکیب جوشید کفی روی آن تشکیل می‌شود که باید از دیگر مواد موجود در ظرف جدا شود. مابقی را روزانه با کمی آب و خاکشیر مخلوط کرده و برای جلوگیری از دل ضعفه در ماه رمضان مصرف کنید.
نحوه مصرف خاکشیر در درمان اسهال

برای تهیه دارو برای اسهال کافی است خاکشیر را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید.

این ترکیب را متناسب با سن بیمار، هر ۲ ساعت یک بار برای او تجویز می‌کنند. میزان مصرف این مخلوط از یک قاشق غذاخوری تا یک‌ سوم استکان برای خردسالان تجویز شده است.

نکته: اگر خاکشیر با آب گرم مصرف شود خاصیت ملین دارد و مصرف آن با آب سرد و شکر می‌تواند از اسهال پیشگیری کند.

خاکشیر و جلوگیری از گرمازدگی

شربت خاکشیر یکی از خوراکی‌هایی است که از گذشته تاکنون در طب سنتی به عنوان یک نوشیدنی با طبع سرد مطرح بوده و می‌تواند در فصل گرما با کاهش دمای بدن به پیشگیری از گرمازدگی کمک کند.

چه کسانی نباید خاکشیر بخورند؟

* به افرادی که ورم و زخم معده دارند، توصیه می‌شود مصرف خاکشیر را محدود کنند.

* خاکشیر را می‌توان از دو تا سه سال به بالا به کودکان داد و برای کودکان زیر این سن نیز شربت خاکشیر را صاف کرد و تنها آب آن را به کودک داد.

* افرادی که طبع سرد دارند و از بیماری‌های ناشی از طبع سرد از جمله روماتیسم و آرتروز رنج می‌برند، باید شربت خاکشیر را محدود مصرف کنند یا مصرف آن همراه با عسل و عرق نعناع باشد.

عکسی که در دنیا جنجالی شد!

هر روز در دنیا هزاران بچه به دنیا می‌آیند. اما تولد دکستر تایلر یک اتفاق کم‌سابقه به حساب می‌آید که عکس پر طعنه آن هم حسابی در جهان جنجالی شده است.
عکس جنجالی
عکس جنجالی

به گزارش خبرآنلاین، این پسر بچه با وجود استفاده مادرش از روش ضد بارداری آی‌یودی به دنیا آمده است. پس از به دنیا آمدن یک پرستار IUD را در دست بچه قرار داده و از دکستر عکس گرفته است. انتشار این عکس در اینستاگرام مادرش حسابی جنجالی شده و بعضی‌ها گفته‌اند مثل اینکه بچه دارد به همه دنیا پوزخند می‌زند.

آی یو دی، یا ابزار درون‌زهدانی وسیله‌ای به شکل‌های گوناگون (اکثرا T شکل)، از جنس پلاستیک یا فلز است که برای پیشگیری از بارداری در زهدان جایگذاری می‌شود. بر اساس اعلام سازمان‌های جهانی این روش تا ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر است اما دکستر تایلر یکی از آن یک درصد استثنا بوده است. شکل کلی آی یو دی اغلب شبیه حرف T انگلیسی است.

عکسی که در دنیا جنجالی شد!
دو نوع آی. یو. دی وجود دارد، در یک نوع مقدار کمی فلز مس و در نوع دیگر پروژستین یا فرم صناعی هورمون پروژسترون تعبیه شده‌است. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید IUD یکی ار مطمئن‌ترین روش‌های جلوگیری از بارداری است، به طوری که در طول یک سال از ۱۰۰۰ نفر استفاده کننده از این وسیله حدود ۱ تا ۶ نفر (بر حسب نوع IUD) باردار می‌شوند.

زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران

استقبال و موفقیت از «خوب، بد، جلف» اگرچه حاصل فیلمنامه و کارگردانی پیمان قاسم خانی است اما نمی توان نقش حضور یک زوج کمدی در آن هم با سابقه ای ملموس را نادیده گرفت.
پژمان جمشیدی و سام درخشانی در سریال «پژمان» محبوب شدند و حالاحالاها می توانند بار جذابیت سریال ها و فیلم ها را به دوش بکشند. فروش خیره کننده «خوب، بد، جلف» بهانه ای شد تا پرونده سینما و تلویزیون در سالیان اخیر را باز کنیم و سری بزنیم به زوج های موفق. زوج هایی که محبوبیت و موفقیت فیلم و سریال ها را رقم زده اند و همچنان با یادآوری نامشان لبخندی گوشه لب مان نقش می بندد. زوج های کمدی از طریق دوقطبی سازی شخصیتی، درام را شکل می دهند و از طریق ایجاد تضاد و کنتراست شخصیتی و پارادوکس های رفتاری برای خلق موقعیت کمدی، بسترسازی می کنند. این امکانی است که سینما و تلویزیون آن چنان که باید از آن بهره نمی برد.

کما/ ۱۳۸۲

محمدرضا گلزار/ امین حیایی
خاستگاه: گلزار و حیایی، اوایل دهه هشتاد، جزو مهم ترین سوپراستارهای سینمای ایران بودند. حضور هرکدامشان کافی بود تا یک فیلم با استقبال رو به رو شود و فروش زیادی داشته باشد. حالا قرار گرفتن این دو نفر کنار هم، چنان اشتیاقی در مخاطبان ایجاد کرد که فیلم همان روزهای اول به فروش بالایی دست پیدا کرد. گرچه گلزار اصولا بازیگر کمدی نبود اما همه او را در چنین جایگاهی به خوبی پذیرفتند.
کمدی
کمدی
چرا موفق بودند: «کما» قصه جذاب و درجه یکی نداشت اما در مقایسه با فیلم های کمدی آن دوره، اثر قابل قبولی بود. درواقع می شود گفت که آرش معیریان، بهترین اثرش را خلق کرد و بعد از آن، هیچ وقت نتوانست به چنین موفقیتی دست پیدا کند. بخش مهمی از جذابیت فیلم به بازی این زوج و ترکیب جذابی که پدید آورده بودند بستگی داشت.
امین حیایی در قالب یک پسر پایین شهری به نسبت بی سواد ظاهر شده بود که مثل لات ها راه می رفت و آداب و معاشرت نمی دانست؛ قالبی که بعدها بارها و بارها آن را تکرار کرد و به نتیجه خاصی نرسید. گلزار آن طور که باید کمدی بازی نکرد اما همان جدیت و شخصیت به نسبت سطح بالایی که داشت در کنار کاراکتر غیراجتماعی حسن با بازی حیایی به شدت به چشم آمد
موفقیت فیلم: فورش کما در زمان اکران بسیار بی نظیر بود. در سال ۱۳۸۳ موفق شد در کمال ناباوری، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بفروشد. آن سال «مهمان مامان»، یک میلیارد و صد میلیون تومان فروش کرد. البته اگر فیلم «مارمولک» اکران طبیعی اش را طی می کرد شاید می توانست در آن سال رکورد کما را بزند.
تداوم همکاری: موفقیت فیلم کما باعث شد که گلزار و حیایی در «مهمان» و «شیش و بش» و «ساخت ایران» هم همبازی باشند اما هیچ وقت نتوانستند در هیچ اثر دیگری آن موفقیت را مجددا تکرار کنند.

چارچنگولی/ ۱۳۸۷

رضا شفیعی جم و جواد رضویان
خاستگاه: رضا شفیعی جم و جواد رضویان تا پیش از «چارچنگولی» فقط در سریال «جایزه بزرگ» مهران مدیری با هم همکاری داشتند که البته در همین سریال هم زوج نبودند. جذابیت این زوج، به موفقیت هر کدام از این بازیگران در پروژه های قبلی شان بر می گشت. هر کدام از این دو نفر، در مجموعه های مختلف تلویزیونی موفقیت های زیادی به دست آورده بودند و به شدت مورد توجه مردم قرار داشتند. طبیعتا سعید سهیلی خوب می دانست که کنار هم قرار گرفتن این دو نفر، چقدر می تواند استقبال مخاطبان از فیلمش را بالا ببرد.
 زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران
چرا موفق بودند: چارچنگولی فیلم خوبی نبود. یعنی نمی شود آن را جزو کمدی های قابل قبول سینمای ایران به حساب آورد اما کمدی شفیعی جم و رضویان، ترکیب جالبی به وجود آورده بود که می توانست مخاطب را تا پایان همراه کند. درواقع بخش مهمی از موفقیت فیلم به بازی این دو نفر و تضاد شدیدی که میانشان شکل گرفته بود بر می گشت اگر نه خود فیلم از سطح یک سوژه ساده فراتر نرفته بود و پرداخت درستی نداشت.
شهرام و بهرام، دو برادر هستند که از ناحیه کتف بهم چسبیده اند منتها به دلیل اثر پذیرفتن از دو الگوی فکری مختلف، طرز فکر کاملا متفاوت دارند. یکی از آنها به شدت مذهبی شده و دیگری به شدت طرفدار جشن و مهمانی و خوش گذرانی. حالا تضادی که میان این دو نفر شکل می گیرد، کمدی بامزه ای را ایجاد می کند.
موفقیت فیلم: فیلم «چارچنگولی» در سال ۱۳۸۷ موفق شد به باشگاه میلیاردی ها دست پیدا کند و با یک میلیارد و هفتصد میلیون فروش، به عنوان پرفروش ترین فیلم سال نام بگیرد. آن هم در شرایطی که یک سال قبل از آن، فیلم «اخراجی ها» توانسته بود به چنین جایگاهی دست پیدا کند.
تداوم همکاری: با وجود موفقیت فراوانی که در این فیلم نصیبشان شد، هیچ وقت در هیچ پروژه دیگری، همکاری نکردند.

نیش زنبور/ ۱۳۸۸

رضا کیانیان و رضا عطاران
خاستگاه: خب طبیعتا رضا کیانیان به عنوان بازیگری که ید طولایی در فیلم های جدی دارد و رضا عطاران که کمدین مطرح سینمای ایران است هیچ وقت پیش از «نیش زنبور»، به عنوان زوج کنار هم قرار نگرفته بودند. به هر حال گزینه هایی بسیار  متفاوت هستند و امکان قرار گرفتن شان کنار هم اصلا زیاد نیست. مسئله دیگر این که هیچ کدام از این ها به تنهایی هم هیچ وقت در هیچ فیلمی با بازیگر دیگری زوج نبوده اند.
 زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران
رضا عطاران با اینکه تجربه زیادی در فیلم ها و سریال های کمدی دارد اما هیچ وقت کنار زوج دیگری قرار نگرفته و معمولا بازی خودش به تنهایی به چشم می آید. با این حال اما از آنجایی که هرکدام از این دو نفر، بازیگران درجه یک سینمای ایران هستند، طبیعتا کنار هم قرار گرفتن شان هم می توانسته جذاب به نظر برسد.
چرا موفق بودند: فیلم «نیش زنبور»، اثر موفقی میان آثار کمدی سینمای ایران نبود. شاید اگر عطاران و کیانیان کنار آن قرار نگرفته بودند، حتی با اقبالی هم از سوی مخاطبان رو به رو نمی شد. این دو نفر، دو خلافکار بودند که با همکاری هم زنان پولدار بی شوهر مسن را اغفال می کردند و با ترفندی پول هایشان را به جیب  می زنند تا اینکه نهایتا یکی از آنها به دیگری نارو می زند و… موقعیتی که قرار بوده این دو نفر در آن قرار بگیرند می توانست موقعیت جذابی باشد اما در واقعیت این چنین نیست. حتی شوخی ها یا کمدی جذابی هم میان آنها شکل نمی گیرد. با این حال فیلم فقط روی جذابیت این دو نفر دست می گذارد و به همین منوال جلو می رود و اتفاق موفق هم می شود.
موفقیت فیلم: فیلم سال ۱۳۸۸، یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان فروش کرد و بعد از «اخراجی های ۲»، «دو خواهر»، «زندگی شیرین»، «درباره الی»، «پسر ایرونی» و «خروس جنگی»، به عنوان هفتمین فیلم پرفروش آن سال شناخته شد.
تداوم همکاری: هیچ وقت همکاری دیگری نداشتند.

سن پطرزبورگ/ ۱۳۸۸

پیمان قاسم خانی و محسن تنابنده
خاستگاه: وقتی پیمان قاسم خانی و محسن تنابنده رو به روی هم قرار گرفتند کمتر کسی فکر می کرد این نویسنده ها بتوانند یکی از بهترین زوج های کمدی سال های اخیر سینما را به نام خود رقم بزنند. قاسم خانی پیس از این در «عاشقانه» بازی کرده بود و نگارش کلی فیلم و سریال طنز در کارنامه دارد. محسن تنابنده اما در سالی که «سن پطرزبورگ» را بازی کرد حتی به سیمرغ بازیگری هم رسیده بود. در تلویزیون با «مامور بدرقه» بازیگری شناخته شده بود اما در «سن پطرزبورگ» گریمی متفاوت داشت و از شمایل پیشین بیرون آمده بود.
 زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران
چرا موفق بودند: کل کل ناتمام کاراکتر قاسم خانی و تنابنده برای رسیدن به گنجی با کلید عقاب دوسر، مخاطب را نود دقیقه سرگرم می کند و می خنداند. تضاد طبقاتی و شخصیتی این زوج ویژگی مهم شان بود که از قبل آن موقعیت های خنده داری ایجاد می شد. یکی متعلق به طبقه فرودست و آن یکی مردی از طبقه متوسط جامعه که خیلی خوب بلد است ادای پز جنتلمن به خود بگیرد و کارش را پیش ببرد. تکیه کلام های این دو هنوز در شوخی های محاوره مورد استفاده قرار می گیرد که نشان از فیلمنامه جذاب پیمان قاسم خانی و شخصیت پردازی درست بهروز افخمی به عنوان کارگردان دارد.
موفقیت فیلم: «سن پطرزبورگ» سال ۸۸ اکران شد و با فروشی نزدیک ۶۲۸ میلیون تومان رتبه چهارم پرفروش ترین فیلم های سال را به خود اختصاص داد. فیلم اگر اسیر اختلاف تهیه کننده و کارگردان نمی شد حالا با یکی از اصولی ترین کمدی های سینمای ایران مواجه بودیم ولی در همین حد هم مخاطبان آن را پسندیدند و هنوز جزو فیلم های کمدی خوب به حساب می آید.
تداوم همکاری: قرار بود زوج قاسم خانی و تنابنده در «سن پطرزبورگ ۲» باز هم کنار هم باشند که فیلم همچنان در مرحله حرف مانده است! اگر این دو کاراکتر در فیلمی دیگر هم مورد استفاده قرار گیرند شک نکنید موفقیت گیشه آن تضمین است.

بارکد/ ۱۳۹۴

بهرام رادان و محسن کیایی
خاستگاه: بهرام رادان پیش از کمدی «بارکد» تجربه فیلم فانتزی «آتش بس ۲» را داشت و در «آدم کش» به نوعی با حامد بهداد یک زوج را تشکیل داده بودند اما در «بارکد» با محسن کیایی  یک زوج به تمام معنا را تشکیل دادند. کیایی برخلاف رادان نقش های کمدی زیاد بازی کرده بود. نمونه مشهورش «خط ویژه» است که سهم این بازیگر و هومن سیدی از «بامزه بودن» بیش از دیگران است.
 زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران
چرا موفق بودند: حاصل دنیای فانتزی و تخیلی فیلم های مصطفی کیایی خلق شخصیت های بامزه است. او برای فیلمی کاملا جدی مثل «عصر یخبندان» هم این مهم را فراموش نمی کند و برادرش محسن می شود نماینده ایجاد موقعیت های خنده دار. در «بارکد» این مفهوم به اوج می رسد؛ کیایی و رادان یکی از زوج های بامزه و موفق سینما را خلق می کنند که با ورود پژمان بازغی مثلث موفقی تشکیل می شود.
کیایی و رادان دوستانی هستند که برای رسیدن به زندگی بهتر و البته گرفتن انتقام از مفسدان دانه درشت اقتصادی، دست به هر کاری می زنند. در این حیص و بیص دوئل آن ها برای رسیدن به جایگاه بهتر لحظات مفرحی را رقم می زند. از آن طرف آن یکی قصد دور زدن دیگری را دارد و بازی «موش و گربه»واری بین شان ایجاد می شود که از مخاطب خنده می گیرد.
موفقیت فیلم: «بارکد» در جشنواره سی و چهارم فجر رتبه سوم آرا مردمی را به دست آورد. در اکران عمومی هم با استقبال بالا مواجه شد و نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان فروش داشت. غالب مخاطبان راضی از سالن خارج می شدند و از آن به عنوان فیلمی مفرح یاد می کردند. بار کمدی «بارکد» بر دوش کیایی و رادان بود که نشان از موفقیت این زوج دارد.
تداوم همکاری: چیزی از اکران «بارکد» نگذشته است اما خبری مبنی بر تداوم همکاری این دو شنیده نشده. اگر ادامه یابد می توان به موفقیتش امید داشت.

خوب، بد، جلف/ ۱۳۹۵

پژمان جمشیدی و سام درخشانی
خاستگاه: اولین بار سال ۱۳۹۲ در سریال «پژمان» با زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی رو به رو شدیم. همان طور که می دانید سریال سروش صحت، با زندگی فوتبالی پژمان جمشیدی شوخی کرده بود. داستان از وقتی شروع شد که این بازیکن بدون تیم مانده بود و مدیر برنامه اش سام درخشانی نمی توانست برای او کاری کند. «پژمان» اولین تجربه جمشیدی و درخشانی با این سریال شکل گرفت.
 زوج های کمدی و محبوب سینمای ایران
چرا موفق بودند: اولین دلیل موفقیت زوج جمشیدی و درخشانی، به فیلمنامه پیمان قاسم خانی و طراحی کاراکتری باز می گردد که برای این دو شخصیت انجام داده بود. این دو کاراکتر، به ظاهر آدم های عاقلی هستند اما در عمل، رفتار و بیان شان از نوعی «توهم» و «بلاهت» نشات می گیرد و همین تضاد عامل اصلی محبوبیت شان است. کل کل ناتمام بخش دیگری از دلیل موفقیت این زوج است. سروش صحت در مقام کارگردان به خوبی توانست به این دو شخصیت جان دهد و حالا شخصیت شان جزو زوج های محبوب سینما و تلویزیون ما محسوب می شود. بعد از آن پیمان قاسم خانی تصمیم گرفت این زوج را شخصیت اصلی اولین فیلم سینمایی خود قرار دهد که نتیجه اش این روزها روی پرده سینما است.
موفقیت فیلم: «خوب، بد، جلف» بر روی وجه دیگری از زوج جمشیدی و درخشانی تمرکز کرده و داستان ارتباط مستقیم با سریال «پژمان» ندارد. همین باعث می شود مخاطب قصه ای تازه از این زوج شاهد باشد و ذهنش خسته از کلیشه ها نشود. فیلم هم در جشنواره مورد استقبال مردم قرار گرفت و هم در اکران عمومی. «خوب، بد، جلف» بعد از یک هفته اکران بیش از یک میلیون فروش داشت.
تداوم همکاری: بعد از سریال «پژمان» استفاده بهینه ای از جمشیدی و درخشانی در فیلم «خوب، بد، جلف» شده است و هیچ بعید نیست همکاری این زوج تداوم داشته باشد؛ چرا که این قابلیت وجود دارد.

طرز تهیه ته چین مرغ در فر

در این جا به شما طریقه ی درست کردن ته چین مرغ  در فر را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.
مواد لازم و طرز تهیه ته چین خوشمزه :
سینه مرغ خرد شده     ۲ عدد

زرده تخم مرغ     ۲ عدد

ماست ترش و کمی سفت و کمی پرچرب     دو پیمانه

برنج     دو و نیم پیمانه

زعفران     به مقدار لازم

نمک     به مقدار لازم

روغن مایع     نصف پیمانه

کره آب شده     ۲ قاشق غذاخوری در صورت تمایل

آب مرغ     نصف پیمانه

طرز تهیه ته چین خوشمزه
طرز تهیه ته چین خوشمزه

طرز تهیه ته چین :

۱٫ من خودم همیشه مرغ را از شب قبل می پختم و در نصفی از ماست و زعفران می خواباندم و هنگامی که می خواستم داخل ظرفم برنج و بعد مرغها را بگذارم، مرغها را از داخل موادشان در می آوردم و دوباره ماست داخل مرغ  را با برنج مخلوط می کردم و بعد آنها را روی برنج می چیدم، ولی این دفعه ۱ ساعت قبل پختم و بعد خردش کردم و دیگر در ماست و زعفران نخواباندم و خیلی خوب شدش، ولی جفت آن راه خوبی است.

۲٫ برنج را از چند ساعت قبل در مقداری آب ولرم و نمک خیس می کنیم.

۳٫ قابلمه مناسبی را آب کرده و می گذاریم جوش بیاید و بعد آب و نمک برنج را خالی می کنیم و برنج را در آب جوش می ریزیم.

۴٫ در فاصله جوشیدن گاهی کف آن را بر می داریم.

۵٫ مقداری روغن هنگام جوشیدن داخل برنجمان می ریزیم، زمان آبکش کردن برنج زمانی هست در ته چین که کمی بیشتر از برنجی که ساده می خواهید آبکش کنید نرم تر شود و بعد برنج را با ماست و زعفران و کره و روغن و نمک و زرده تخم مرغ خوب مخلوط کنید. در این مرحله می توانید کمی دارچین هم استفاده کنید.

۶٫ مرغ را هم که از ۱ ساعت قبل با ۲ حبه سیر و پیاز و نمک و زردچوبه و زعفران و آب می پزیم و خردشان می کنیم و کنار می گذاریم.

۷٫ اگر می خواهید در فر بپزید و طوری باشد که وقتی پخته شد بتوانید ته چین را برگردانید، باید از ظرفهای نچسبی که برای فر هست و ته چین در آن برمی گردد استفاده کنید. می توانید از ظرف های پیرکس هم استفاده کنید.

۸٫ اگر می خواهید در قابلمه درست کنید، قابلمه باید نچسب باشد و خیلی هم نازک نباشد چون زود ته آن می سوزد و حرارت هم خیلی باید کم باشد.

۹٫ اگر می خواهید داخل فر بگذارید، ظرفتان را چرب کنید و یک لایه از مخلوط برنجی بریزد طوری که در تمام سطح ظرف بطور یکنواخت باشد و با پشت قاشق روی آن فشار دهید و بعد یک لایه مرغ و دوباره برنج و دوباره با قاشق روی آن را فشار دهید تا کمی فشرده شود و روی ظرف را با فویل کاملا بپوشانید تا مثل یک دمکنی عمل کند.

۱۰٫ بعد از ۴۵ دقیقه که از داخل فر گذشتنتان گذشت روی فویل را بردارید و با قاشق کمی دوباره روی برنج را فشار دهید و دوباره روی فویل را بگذارید و در طبقه وسط به مدت ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم با درجه حرارت ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتیگراد بگذارید تا بپزد (می توانید یک ساعت با درجه ۱۸۰ درجه بپزید) و در آخر فویل را برداشته و بگذارید روی ته چین طلایی شود و فر هم از قبل روشن کرده باشید که گرم باشد.

۱۱٫ اگر می خواهید داخل قابلمه بپزید، وقتی که قابلمه گرم شد، مقداری روغن بریزید و یک لایه از مخلوط برنجی بریزد طوری که در تمام سطح ظرف بطور یکنواخت باشد و با پشت قاشق روی آن فشار دهید و بعد یک لایه مرغ و دوباره برنج و دوباره با قاشق روی آن فشار دهید تا کمی فشرده شود و در قابلمه را می گذارید و وقتی دم برنج بالا آمد آن را دم می کنید تا ته چین بپزد.

۱۲٫ اگر ته چینی که در فر درست کردید قالبی درنیامد، آن را برش دهید و در دیس بچینید.

نکته برای پخت ته چین مرغ :

 • از موادتان (ماست و زرده تخم مرغ و روغن و زعفران و در صورت تمایل دارچین) قبل از اینکه برنج اضافه کنید مقداری نگه دارید و در آخر اطراف برنجتان در ظرف بریزید تا ته چین تان قالبی در بیاید.
 • اضافه کردن دارچین بوی زخم مرغ و تخم مرغ را می گیرد.

دلیل محبوبیت احمد متوسلیان چیست ؟

جنگ و صلح بخش قابل توجهی از زندگی بشر را تشکیل می دهد و هر یک از این کلمات دارای مفاهیم و طبقه بندی مختلف هستند. در عین حال جنگ تجلی گاه اراده ها و دربردارنده آموزه های فراوانی می باشد. تحقیق و مطالعه درباره فراز و نشیب ها و تحولات این واقعه حاوی اطلاعات ارزشمندی است که موشکافی آن کمک زیادی به شناخت وجوه مختلف این پدیده عبرت آموز می کند و موجبات انتقال تجارب و میراث گرانبهای آن به آیندگان را فراهم می کند. بی تردید چنین رهیافتی متضمن تبیین ابعاد و فرهنگ دفاع مقدس و ارزش های منبعث از آن است که می تواند قوام بخش انقلاب اسلامی در عرصه های جنگ و صلح باشد.

یکی ازا این ابعاد حضور افراد شایسته و بی مانندی است که تجلی اراده بوده اند که صحنه جنگ مهم ترین عامل برای شناخت این اراده ها به شمار می رود چرا که در صحنه نبرد و کارزار است که جوهره افراد شناخته و محک می خورد. در این آوردگاه می بینیم که افراد شاخصی حاضر هستند که با توانایی های شان وارد صحنه نبرد می شوند و نقش تعیین کننده ای در نتیجه کارزار ایفا می کنند.

یکی از این افراد شاخصی که در این نبردها تعیین کننده بود و ارزش های والایی داشت، حاج احمد متوسلیان بود که یاد و آوازه ایشان همچون باد میان نسل ها منتقل شده است، هر چند که ایشان علاقه ای به قهرمان پروری نداشت و راغب نبود که نام و یادش روی زبان ها چرخیده شود. کما اینکه در روایت هایی که در سطور ذیل از ایشان ارائه خواهم کرد این موضوع به اثبات می رسد. ما باید از این مردها درس هایی بیاموزیم و تجارب آنها را به آیندگان منتقل کنیم چرا که در دوران دفاع مقدس و به منظور حفظ استقلال و امنیت سرزمینی، کشور ما تجارب خون آلودی را پشت سر گذاشته است و باید به این نکته توجه داشت که این افراد هیچ گونه علاقه ای به جنگ افروزی و جنگ طلبی نداشته اند اما زمانی که پای در این عرصه گذاشتند با ابتکارات و خلاقیت هایی که داشتند، حضور یافتند و نقش تعیین کننده ای ایفا کردند.

چرا احمد متوسلیان این همه خاطرخواه دارد؟
احمد متوسلیان

روایت نخست

فراتر از اسطوره

روایت نخست به وجه شخصیتی ایشان باز می گردد؛ او به هیچ وجه به دنبال نام و آوازه و قهرمان شدن نبود. در عملیات بیت المقدس بعد از انجام مرحله دوم عملیات به خط مرزی منتقل شده و دچار گره و توقف شده بود و فرماندهان در حال طراحی طرح مانور مناسبی برای آزادسازی خرمشهر به عنوان نماد ایستادگی رزمندگان بودند. با وجودی که با ورود به خرمشهر و آزادی آن افراد زیادی به دنبال ثبت نام و آوازه شان در تاریخ سترگ این مرز و بوم بودند، در بین فرماندهان تیپ ۲۷ محمد رسول الله اتفاقات دیگری رقم خورد که دانستن آن خالی از لطف نیست.

در طراحی مانور اولیه مرحله آخر عملیات، پیش بینی شده بود که تیپ ۲۷ محمد رسول الله که در واقع تیپ بسیار قوی و قدری بود وارد خرمشهر شود؛ به هر حال تیپی بود که از مرکز کشور آمده بود و با این کار می توانست افتخار بزرگی در تاریخ برای مردم و فرماندهانش ثبت کند اما حاج احمد متوسلیان همزمان با ابلاغیه اولیه طرح مانور صریحا مخالفت خود را در جلسه داخلی تیپ     که با شهید همت و هم قطارانش داشتند، اعلام کرد و گفت من به قرارگاه کربلا می روم و طرح مانور را تغییر می دهم چرا که من به دنبال قهرمان شدن نیستم. من می خواهم پنجه در پنجه دشمن بیندازم و گلوگاه آنها را ببندم و از ورود قوای کمکی دشمن به خرمشهر جلوگیری کنم.

منطقه مورد نظر حاج احمد شلمچه بود که لشگرها و نیروهای قدر و توانمند عراقی ها که عمدتا یگان های زرهی و مکانیزه بودند در آنجا حضور داشتند. بالاخره حاج احمد رفت و طرح مانور را تغییر داد؛ به خاطر دارم شهید صیاد شیرازی، قبل از شهادتش در جلسه ای این موضوع را مطرح می کردند که طرح مانور مرحله آخر بیت المقدس با نظر فرماندهان دائم تغییر می کرد و این تغییرات عمدتا معطوف به نظرات حاج احمد متوسلیان بود و من و آقای محسن رضایی در جلسات بیشتر چشم مان به دهان متوسلیان بود تا نظر نهایی را بگوید و طرح را تصویب و اجرا کنیم.

نهایتا همان طرح نهایی مد نظر حاج احمد تصویب شد که بر اساس آن تیپ محمد رسول الله از سمت راست نهر عرایض به سمت شلمچه تا نهر خَیّن و اروند رود حرکت کند؛ در آنجا کارزار سختی در گرفت. در زمان مصاحبه ام با رزمندگان، شهید موحد روایت می کرد که با توجه به از دست دادن یک دست تا آرنج اسلحه اش را با دست قطع شده نگه می داشت و بر روی تانک می رفت و در را باز می کرد و با کمک دندان ضامن نارنجک را می کشید و آن را به داخل تانک ها می انداخت و آنها را منفجر و منهم می کرد چرا که آر پی جی هفت بر تانک های ۷۲-T اثر نمی کرد. آنجا رشادت هایی شد تا بالاخره خط تثبیت شد.

در کنار آن تیپ ۲۵ کربلا بود که آنها هم در برابر سنگین ترین فشارهای لشگر ۱۰ زرهی و یک مکانیزه عراق مقاومت کردند تا از ارتباط نیروهای عراق با داخل خرمشهر جلوگیری کنند. در نهایت یگان هایی همچون ۱۴ امام حسین و ۸ نجف که بنا بود در داخل شهر عمل کنند، عمده قوای عراقی را به اسارت گرفتند و نهایتا شهر خرمشهر باز پس گرفته شد اما حاج احمد در گمنامی به سر برد و کارش را چراغ خاموش انجام داد و توانست ماموریت محوله را به سر منزل مقصود برساند.

چرا احمد متوسلیان این همه خاطرخواه دارد؟
احمد متوسلیان

روایت دوم

تحفّظ

روایت دوم مربوط به گفتگویی است که در خودرویی که به سمت خرمشهر می رفت، انجام شد. درون خودرو، آقای تقی رستگار، حاج احمد متوسلیان، نصرت الله کاشانی و بنده حضور داشتیم که نوار این نشست نیز ضبط گردیده است. حاج احمد در حالی که در داخل کشور علاقه به گمنامی و غربت داشت اما در مسائل برون مرزی چنین نمی اندیشید.

در داخل خودرو، آقای کاشانی بحثی را مطرح کردند و گفتند اگر الان همه ما به اسارت دشمن درآییم هر کدام مان چه عکس العملی نشان خواهیم داد؟ آقای کاشانی گفت: من لباسم را در می آورم و می گویم بسیجی و رزمنده معمولی بوده ام و این طور فشار را از خود برمی دارم. در نتیجه اطلاعاتم محفوظ می ماند.

آقای رستگار و من هم چنین نظری داشتیم اما حاج احمد کاملا موضع متفاوتی داشت و گفت که من هویت و سِمتم را پنهان نمی کنم و می گویم فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول الله هستم و آنجا همچون دورانی که به واسطه فعالیت در گروه توحیدی صف و مبارزه با حکومت پهلوی تحت شکنجه ساواک بودم، در مقابل شان مقاومت می کنم و کلامی سخن نمی گویم. حاج احمد به دلیل اینکه بوکسور بود می گفت در مقابل شکنجه همچون حضور در رینگ مقاومت می کنم و نمی شکنم. جالب که دو ماه بعد یعنی در تیر ماه سال ۱۳۶۱ به اسارت فالانژها درآمد و مطمئنا ایشان همین رویه را در آنجا اجرا کرده است و اطلاعاتی بروز نداده.

احمد متوسلیان,احمد متوسلیان کیست,بیوگرافی احمد متوسلیان,زندگی احمد متوسلیان,زندگینامه احمد متوسلیان,عکس احمد متوسلیان,عکس های احمد متوسلیان,تصویر احمد متوسلیان,تصاویر احمد متوسلیان,جنگ و احمد متوسلیان
احمد متوسلیان

روایت سوم

عمل؛ بدون بی هوشی

روایت سوم، تکمیل کننده روایت دوم است؛ در مرحله دوم عملیات بیت المقدس که بنا بود رزمنده ها از جاده اهواز – خرمشهر عبور و به سمت دژ مرزی بروند، کارزار سختی در جریان بود که سرهنگ سلیمان جا و افراد لشگر ۲۱ حمزه و تیپ ۲۷ و تیپ عاشورا برای بازدید از منطقه و شناخت و تقویت خط پدافندی حضور پیدا کرده بودند.

در آنجا جلسه سرپایی با مسئولان قرارگاه نصر در حال انجام بود، حین بازدید گلوله توپی شلیک شد که ترکش آن به سفید ران حاج احمد اصابت کرد و این باعث مجروحیت سخت ایشان شد. من با چفیه پای ایشان را بستم و بلافاصله به اورژانس کنار جاده اهواز – خرمشهر منتقل شان کردم؛ کادر پزشک گفتند که ایشان باید به عقب بازگردد و به بیمارستان اهواز یا شهرهایی که مراکز با امکانات بیشتری دارند منتقل شوند اما حاج احمد مخالفت کرد و گفت همین جا عمل جراحی انجام شود.

با درخواست ایشان موافقت شد و تیم پزشکی بیمارستان مهیا شدند و می خواستند حاج احمد را بی هوش کنند اما او مخالفت کرد و گفت: «چون من اطلاعات و مطالب پر اهمیتی از عملیات های آینده دارم ممکن است در حالتی که به هوش نیستم اطلاعات را لو دهم لذا من را بی حس کنید. عمل با بی حسی موضعی و درد فراوان انجام گرفت و ترکش خارج شد. جالب است برخی از هم قطاران ایشان که هم رده و هم تراز ایشان بودند برای مدت ها از منطقه خارج شدند و دوران نقاهت را سپری کردند اما حاج احمد در منطقه ماند و هدایت و رهبری اش را ادامه داد تا هنگامی که خرمشهر آزاد شد.

چرا احمد متوسلیان این همه خاطرخواه دارد؟
احمد متوسلیان

روایت چهارم

اقناع سازی نه تحکّم

در فاصله بین مرحله سوم و نهایی عملیات بیت المقدس، رزمندگان گردانی که فرماندهانش عمدا به شهادت رسیده بودند، اعلام کرده بودند که قادر به ادامه رزم نیستند و قصد عقب نشینی دارند. در آن شرایط به لحاظ تعداد نیرو در شرایط خوبی قرار نداشتیم. حاج احمد گفت: من می روم و با آنها صحبت می کنم اگر ماندند فبها اگر نه که مرخص شان می کنیم؛ حدود ساعت ۲ بامداد بود که به همراه ایشان به محل رفتیم. در گردانی که لبه خط بود، در محل مناسبی که بچه ها مصون باشند، تجمعی صورت گرفته بود و حاج احمد با پای مجروحش به صورت ایستاده، سخنرانی کرد؛ ابتدا مسائل کلی را مطرح کرد و گفت که یک گام تا فتح خرمشهر داریم و نباید پا پس بکشیم. دشمن در اهدافش مستحکم است ما هم باید چنین باشیم.

ایشان به تبعیت از مولایش سعی نمی کرد به صورت تحکمی برخورد کند و همواره روش اقناعی داشت لذا بحث به پرسش و پاسخ رسید، که خود این موضوع نکته جالب توجهی در میدان نبرد بود. پرسش ها حول و حوش وضعیت نظامی، وضعیت سیاسی کشور، شرایط جهانی و … بود اما بحث به جایی رسید که چند نفر گفتند ما نیاز به غسل داریم و واجب است به عقب بازگردیم؛ آنها می خواستند این موضوع را بهانه به عقب برگشتن شان کنند اما حاج احمد متوسلیان نکته ای گفت که برای من عجی-ب بود؛ ایشان گفت من هم شرایط شما را دارم و یک ماه است نیاز به غسل دارم اما با اینکه هر روز از شهر آبادان می گذرم و حمام هم در دسترس است خود را همچون شما رزمندگان می دانم و تیمم بدل از غسل کرده ام چرا که حضور در خط و منطقه و حفظ جان رزمندگان و خاک میهن اسلامی اهمیت بالاتری دارد؛ اجازه دهید عملیات به اتمام برسد، همه با هم به عقب بازمی گردیم. حاج احمد همواره به یاد رزمندگان بود و تمام تلاشش را می کرد که قطره خونی به دلیل اهمال فرماندهی به ناحق ریخته نشود و همواره آنها را درک می کرد.

چرا احمد متوسلیان این همه خاطرخواه دارد؟
احمد متوسلیان

روایت پنجم

در دل دشمن

این روایت به عملیات فتح المبین مربوط می شود، زمانی که تیپ ۲۷ به تازگی تشکیل شده بود و ماموریت های جدیدی به آن محول گردیده و قرار شده بود در غرب منطقه کرخه و در ارتفاعات بلند جوفینه، تپه چشمه و شاوریه عملیاتی صورت بگیرد و توپخانه دشمن در جوار ارتفاعات علی گرمزد و علی گریذد که در جنوب جاده دهلران بودند را تسخیر و با یگان های کناری شان الحاق کنند و بعد ماموریت شان را به سمت ارتفاعات رادار ادامه دهند، که ماموریت مهمی هم به حساب می آمد و قرار بود با انجام این مرحله راه ارتباطی میان نیروهای قرارگاه نصر و قرارگاه قدس برقرار شود که کار دشواری محسوب می شد.

قبل از عملیات حاج احمد سعی داشت شناسایی دقیقی از مواضع، استحکامات و ترکیب نیروی دشمن صورت بدهد تا بتواند طرح مانور گردان ها را به خوبی چینش کند. اکنون من در حال نگارش کتاب نبرد فتح المبین هستم. چندین بار به منطقه عملیاتی سفر داشته ام، به اسناد رجوع کرده ام و با فرماندهان نیز مصاحبه هایی انجام داده ام؛ یکی از مطالب که برای من جالب بود آشنایی با فردی به نام کریم لهرابیان بود که بومی منطقه است و به گمانم اصالتا از عشیره سرخه ای باشد. در زمان عملیات فتح المبین او چوپان بوده و به عنوان بلدچی منطقه نیز فعالیت می کرده است؛ نیروهای حاج احمد پس از کش و قوس زیاد و دیدار با خانواده اش او را متقاعد کرده بودند که نیروها را در شناخت منطقه کمک کند چرا که چوپان ها کاملا بر جغرافیای منطقه مسلط هستند و افراد غیربومی ممکن بود با اشتباه رفتن یک شیار، راه را گم کنند.

طی مصاحبه ای که زمستان ۹۴ با آقای لهرابیان داشتم ایشان عنوان می کرد که به همراه حاج احمد متوسلیان سه، چهار روز برای شناسایی منطقه رفته و حتی از کلمن عراقی ها هم آب خورده بودند و از پنیرک گیاه ها تغذیه می کردند چرا که بدون کنسرو و تنها با مقداری نان رفته بودند تا ردی از خود باقی نگذارند. در آن زمان، شناسایی به خوبی انجام می شود کما اینکه یکی از موفق ترین یگان ها در عملیات فتح المبین تیپ ۲۷ محمد رسول الله بود. این موضوع برخلاف تفکر و شیوه ای بود که در سیستم های نظامی دنیا وجود داشته و دارد که به نیرو می گویند برو، اما حاج احمد و هم فکرانش این فرهنگ را تغییر دادند و ابتدا خود در منطقه مستقر می شدند و سپس به نیرو می گفتند بیا.

چرا احمد متوسلیان این همه خاطرخواه دارد؟
احمد متوسلیان

روایت ششم

حریت

در صحبت ها و مطالب احمد متوسلیان همواره رنگ و بویی از صراحت و رک گویی می بینیم که این موضوع در نوارهای موجود هم ثبت گردیده است. ایشان به همراه محمد بروجردی و چند تن دیگر در گروه توحیدی صف بودند و به مبارزه با رژیم شاه می پرداختند. بعد از پیروزی انقلاب گروه های هفتگانه بدر، امت واحده، صف، فلاح، فلق، منصورون و موحدین تحت عنوان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تجمیع شدند که آنها بنا بود کار پاسداری از نظام در مقابل اقدامات غربی ها را انجام دهند که حوادثی همچون کودتای ۲۸ مرداد شکل نگیرد که در این زمینه موفق هم بودند.

اما درون این گروه ها تفکرات متفاوتی وجود داشت. بعد از تشکیل سپاه امام تاکید کرده بود برای اینکه افراد این گروه ها در جهت اندیشه خود کار نکنند، باید میان سپاه و گروه متبوع شان یکی را انتخاب کنند را که در صورت همزمانی عضویت ممکن است از امکانات نظامی برای اهداف سیاسی استفاده شود؛ لذا برخی در سازمان مجاهدین انقلاب ماندند و برخی به سپاه رفتند. حاج احمد متوسلیان اعلام می کرد برخی از آنهایی که از عضویت در سازمان استعفا داده و به سپاه آمده اند، در واقع استعفای امضای داده اند و مقید هستند همان تفکرات و ارتباطات سازمانی شان را هنوز حفظ کنند و در مقابل می گفت ما کاملا استعفا داده ایم و در حال خدمت نظامیِ صرف هستیم.

من معتقدم این انسان ها که جزو شاخص ها بودند، همچون همه ما بودند و ممکن بود نماز صبح شان هم قضا شود و غفلت هایی هم داشته باشند اما آنها سعی می کردند به آنچه که حق می پنداشتند عمل کنند و وظایف شان را به جا آورند و اوامر امام خمینی را قلبا می پذیرفتند. از این رو فارغ از مسائل تقدس مآبانه باید گفت که این انسان ها می توانند اسوه و الگوی عمل امروز جوانان ما باشند و نباید از آنها و سیره شان غفلت کنیم.

 

هفته نامه صدا

قلعه طاعون روسیه

شهر سن پترزبورگ در دهانه خلیج فنلاند در دریای بالتیک ، زمانی توسط تعدادی دژ محافظت می شد.بیشتر این دژها اطراف ‏جزیره کوتلین ‏Kotlin‏ در فاصله ۳۰ کیلومتری سن پترزبورگ ساخته شده بودند و برخی دیگر نیز در ساحل خلیج کنار جزیره ‏قرار گرفته بودند که همگی آنها در کنار هم نقش محافظین در برابر حملات دریایی دشمنان را ایفا می کردند. ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

یکی از مشهورترین این قلعه ها در این خلیج ، قلعه الکساندر است که توسط امپراطور نیکولای اول و به نام برادرش الکساندر ‏اول بین سالهای ۱۸۳۸ و ۱۸۴۵ ساخته شد.‏‏

تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

قلعه الکساندر است توسط امپراطور نیکولای اول و به نام برادرش الکساندر ‏اول ساخته شد
همانند بسیاری از قلعه های دیگر در خلیج ، قلعه الکساندر نیز به روی یک جزیره مصنوعی ساخته شد. برای ساخت این قلعه یا ‏دژ از ۵۵۳۵ ستون هر کدام به طول ۱۲ متر بعنوان پایه قلعه استفاده شد. سپس روی این پایه ها با لایه هایی از شن پوشیده شد و ‏روی آن بلوک های بتونی و در نهایت لایه ای از کاشی سرامیک قرار گرفت. این قلعه ۹۰ متر در ۶۰ متر است و به اندازه ای ‏اتاق دارد که ۱۰۰۰ نفر را در خود جای دهد. ‏

تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

  قلعه الکساندر نیز به روی یک جزیره مصنوعی ساخته شد

در سال ۱۸۹۷ این قلعه به یک لابراتوار برای تحقیق به روی بیماری های کشنده نظیر وبا، کزاز، تیفوس و بیماریهای این چنینی ‏شد. اما بیشترین شهرت این سازه مربوط به تحقیق به روی بیماری طاعون بود و همین امر باعث شد تا قلعه الکساندر با نام دوم ‏قلعه طاعون مشهور شود.
تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

 

  تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

برای ساخت  قلعه الکساندر از ۵۵۳۵ ستون هر کدام به طول ۱۲ متر بعنوان پایه قلعه استفاده شد

   تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

   تصاویر قلعه طاعون،قلعه طاعون کجاست

بیشترین شهرت قلعه الکساندر مربوط به تحقیق به روی بیماری طاعون بود

   قلعه طاعون،قلعه طاعون در روسی

   قلعه طاعون،قلعه طاعون در روسی

در سال ۱۸۹۷  قلعه الکساندر به یک لابراتوار برای تحقیق به روی بیماری های کشنده نظیر وبا، کزاز و … ‏شد

   قلعه طاعون،قلعه طاعون در روسی

منبع: mashreghnews.ir

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

شکست، تحقیر، جواب رد شنیدن و مورد تمسخر واقع شدن همه‌ی ما را آزار می‌دهد و گاهی ترس از این‌ها باعث می‌شود که وارد میدان رقابت نشویم. با این حال افراد برجسته‌ی زیادی بودند که تمامی‌ این موارد را تجربه کردند اما باز هم از هدف خود عقب نشینی نکردند.

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

شما هم فکر می‌کنید که با پیروزی نهایی فاصله‌ی زیادی دارید؟ یا حتی ممکن است فکر کنید که هیچ وقت به هدف خود نخواهید رسید اما این توصیه‌ی همیشگی را به خاطر داشته باشید که اغلب اوقات شکست‌ها یک گام شما را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کنند. اگر از آن دسته افرادی باشید که فکر می‌کنند زندگی ناعادلانه است، کاملا حق با شما است. بعضی افراد در رسیدن به موفقیت خیلی خوش‌شانس هستند و خیلی زود به نتیجه می‌رسد حال آن که عده‌ای دیگر باید زحمت خیلی زیادی بکشند. اگر خود را جزو دسته‌ی دوم می‌دانید، صبوری و ثبات قدم کلیدهای موفقیت دستیابی به اهداف‌تان است.

در ادامه لیستی از افراد معروف ارایه خواهیم داد که پس از شکست‌هایی که متحمل شدند، میدان را خالی نکردند. دیدگاه “هرگز تسلیم نشو” به آن‌ها کمک کرد که به یکی از موفق‌ترین‌ها در عرصه‌ی کاری خود تبدیل شوند.

وینستون چرچیل

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

چرچیل قبل از این که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شود دوبار به عنوان نخست وزیر انگلستان انتخاب شد. اما مسیر رسیدن او به موفقیت‌هایش چندان هم هموار نبود. در دوران کودکی، چرچیل در کلاس ششم مردود شد. حتی در سیاست هم طعم شکست را بارها تجربه کرد و هر دفعه که می‌خواست وارد نقشی در دنیای سیاست شود با شکست مواجه می‌شد. با این حال او هرگز دلسرد نشد و باز هم به تلاش خود ادامه داد تا این که توانست در ۶۲ سالگی نخست وزیر انگلستان شود.

والت دیزنی

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

والت دیزنی، به عنوان مرد پشت صحنه‌ی میکی موس و دیزنی ورلد در جهان شناخته شده است. به دلایلی نامعلوم، اولین شرکت انیمیشن دیزنی دچار ورشکستگی شد. ضمن این که وقتی در دفتر روزنامه مشغول به کار شد، توسط سردبیر به دلیل “نداشتن خلاقیت” اخراج شد. او برای این که سرمایه‌ی مربوط به ساخت دیزنی لند را پیدا کند ۳۰۲ بار جواب رد شنید!

جری ساینفیلد

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

خیلی‌ها جری ساینفیلد را می‌شناسند اما شاید چیز زیادی از گذشته‌ی او ندانند. بار اولی که ساینفیلد جوان روی صحنه رفت تا نمایش کمدی خود را در مقابل جمعیت اجرا کند زبانش بند آمد. از آنجا که تجربه‌ی اولش موفق نشد، مورد تمسخر و هو شنیدن مخاطبان قرار گرفت با این حال ساینفیلد باز هم شب بعد روی صحنه رفت و این بار توانست با خنده و تشویق حضار مواجه شود.

مرلین مونرو

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

هر چند که مونرو خیلی زود به موفقیت دست پیدا کرد اما این طور نبود که به راحتی وارد عرصه‌ی هنر شود. مونرو در کودکی تحت تربیت خشنی قرار داشت و وقتی می‌خواست وارد بازار کار شود خیلی از طراحان مدل به او گفتند که تنها به عنوان منشی می‌تواند مشغول به کار شود. باز هم مونرو از رویاهای خود دست برنداشت و به یکی از هنرمندان شاخص دنیا تبدیل شد.

هریسون فورد

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

مدیران ساخت فیلم در اولین فیلم هریسون فورد به او گفتند که شایستگی تبدیل شدن به یک ستاره را ندارد. اما هریسون به آن‌ها اثبات کرد که سخت در اشتباه هستند. او توانست با نقش‌آفرینی‌هایی مثل “هان سولو” و “ایندیانا جونز” به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کند و برای چندین دهه به عنوان یک سوپراستار معرفی شود.

استفان کینگ

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

استفان کینگ یکی از نویسندگان معروف دنیا است که پرفروش‌ترین آثار را ارایه داده است. اما او هم از تجربه‌ی شکست مستثنی نبود. به طوری که رمان مهیج “کری” او با ۳۰ بار جواب رد مواجه شد و همین عامل باعث شد که او تسلیم شود و آن را به سطل زباله بیندازد. اما همسرش کتاب را پیدا و او را تشویق کرد که به تلاش خود ادامه دهد. در نهایت کینگ توانست ناشری را برای چاپ این کتاب متقاعد کند.

لوییزا می‌آلکوت

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

اراده و پشتکار به آلکوت کمک کرد تا رمان کلاسیک “زنان کوچک” را به دنیا معرفی کند. او تلاش‌های زیادی برای چاپ کتاب کرد در حالی که در همان زمان مجبور بود برای تامین مخارج خانواده‌اش به عنوان خدمتکار در خانه‌ای مشغول به کار شود.

الویس پریسلی

افراد موفقی که در ابتدا شکست خوردند

بدون شک پریسلی یکی از مشهورترین هنرمندان تاریخ است. نام او حتی دهه‌ها بعد از مرگ نابه‌هنگامش زنده ماند. سال ۱۹۵۴ بود که الویس فاصله‌ی زیادی تا ستاره شدن داشت و بعد از اولین اجرایش اخراج شد و به او پیشنهاد شد که به جای خوانندگی به دنبال رانندگی کامیون باشد! خیلی از چهره‌های شاخص دنیا طعم فقر، رد شدن و شکست را چشیده‌اند با این حال هیچ گاه رویای خود را کنار نگذاشتند. شاید این جمله کمی بیش از حد تکراری به نظر برسد اما واقعیتی است که تا آن را قبول نکنیم به پیروزی نمی‌رسیم: “بدون شکست هیچ موفقیتی وجود ندارد.”

زومیت